Parlament schválil novelu Atómového zákona, ktorá by mala zjednodušiť povoľovací proces pri uvádzaní nových jadrových blokov do prevádzky.
Povoľovací proces uvádzania nových jadrových blokov na Slovensku by mal byť jednoduchší. Poslanci Národnej rady SR totiž na návrh poslancov zo strany Smer-SD Róberta Puciho a Maroša Kondróta definitívne schválili novelu Atómového zákona. Ide o “antiobštrukčný“ zákon, s ktorým sa stotožnili aj opoziční poslanci. Za zákon totiž hlasovalo vyše sto poslancov zo 135 prítomných.
„Novelou zákona sme reagovali na potreby, ktoré vyplynuli z doterajšej praxe Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) predovšetkým v súvislosti so správnymi konaniami týkajúcimi sa jadrových zariadení,“ uviedol poslanec Kondrót s tým, že hlavným cieľom je predovšetkým zlepšenie hospodárnosti a zefektívnenie vedených správnych konaní.
Informovanosť by mala byť lepšia
Verejnosť podľa poslancov nepríde o žiadne dôležité informácie pri výstavbe a uvádzaní prípadných nových jadrových blokov na Slovensku. Schválená novela Atómového zákona dokonca podľa Kondróta prispieva k väčšej informovaniu verejnosti o jednotlivých úkonoch ÚJD. „Vo viacerých prípadoch však doteraz dochádzalo k paralelným konaniam vedených pred ÚJD ako dozorným orgánom v oblasti jadrovej bezpečnosti a súčasne ako pred špeciálnym stavebným úradom. Navrhovaná úprava preto precizuje úpravu konaní vedených podľa atómového zákona a stavebného zákona, berúc do úvahy ich vzájomný vzťah,“ konštatoval Kondrót s tým, že nimi pripravená novela Atómového zákona plne rešpektuje všetky medzinárodné dohovory a záväzky.
Opozícia súhlasila
Zákon je podľa opozičného poslanca za SaS a tímlídra strany pre energetiku Karola Galeka v súlade s Aarhuským dohovorom o poskytovaní a prístupe verejnosti k informáciám v oblasti životného prostredia. „Avšak súčasne vytvára aj nebezpečný precedens, že pokiaľ raz niekde zlyhá štát, alebo sú ohrozené jeho záujmy, tak si to vieme elegantne zákonom ošetriť a zjednodušiť,“ uviedol pre agentúru SITA Galek. Napriek tomu strana SaS tento zákon podporila. „A to najmä kvôli tomu, aby sme už čo najskôr vyšli z tunela menom Mochovce, kde má Slovensko ako tretinový vlastník v Slovenských elektráňach zaviazané takmer dve miliardy eur,“ dodal.
Schválená novela Atómového zákona podľa neho nijako neokliešťuje otázku bezpečnosti nových jadrových blokov na Slovensku. „Novela zákona nijako neokliešťuje, ani neodoberá žiadne právomoci ÚJD. Prijatím tohto zákona iba zabezpečíme, že aspoň povoľovací proces bude bez obštrukcií a transparentný. Zákonom sa totiž taktiež informácie určené pre účastníkov konania dostanú aj širokej verejnosti zverejnením na internete,“ uzavrel Galek.