Vodohospodárska výstavba mala v lete vyhlásiť tender na generálnu opravu Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Nestalo sa tak. Dôvodom mal byť možný trestný čin pri prevádzke tejto vodnej elektrárne v minulosti.
V novembri minulého roka sa vládny kabinet radil, ako naložiť s Vodnou elektrárňou Gabčíkovo. Vláde na čele s Robertom Ficom sa totiž nepáčil fakt, že túto elektráreň prevádzkovali Slovenské elektrárne majoritne vlastnené talianskym Enelom. Pritom kontrolu nad gabčíkovskou elektrárňou mal mať slovenský dominantný výrobca elektriny až do roku 2036. Verejnosť sa vtedy plány vlády s touto elektrárňou ešte nedozvedela. V decembri minulého roka však prišla jasná správa. Premiér všetkým oznámil, že štát vypovie so Slovenskými elektrárňami zmluvu o prenájme. Následne v marci tohto roka sa tak aj stalo a štát prostredníctvom svojho podniku Vodohospodárska výstavba prevzal Vodnú elektráreň pod svoje krídla. Premiér hovoril o viacerých dôvodoch, prečo štát vypovedal so Slovenskými elektrárňami zmluvu o prenájme. Jedným z nich bola údajná neochota Slovenských elektrární na čele s talianskym investorom realizovať generálnu opravu gabčíkovskej elektrárne. Aj napriek vyjadreniam zástupcov štátu, že už v lete zorganizujú medzinárodný tender na dodávateľa generálnej opravy, sa tak nestalo. Vodohospodárska výstavba tvrdí, že sa tak stane už čoskoro.
Je na vine trestný čin?
Ako uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Vodohospodárskej výstavby Diana Migaľová Baschierová, za miernym meškaním vyhlásenia tendra môže byť spáchaný trestný čin v predchádzajúcich rokoch. „Vyhláseniu tendra predchádzal technický audit, ktorý ukázal, že zo strany Slovenských elektrární mohlo pri správe Vodnej elektrárne Gabčíkovo dôjsť aj ku trestnému činu porušenia povinnosti pri správe cudzej veci. Táto skutočnosť brzdí celý proces,“ uviedla Migaľová Baschierová s tým, že nebyť tejto situácie, bola by už dnes medzinárodná súťaž na generálnu opravu gabčíkovskej elektrárne vypísaná.
Chcú to stihnúť do mesiaca
Vodohospodárska výstavba tvrdí, že robí všetko preto, aby bol medzinárodný tender vypísaný do mesiaca. „Vo veci výberu realizátora naďalej aktívne pracujeme. Momentálne sa výsledky analýzy spracúvajú do podkladov pre výberové konanie,“ dodala Migaľová Baschierová. Generálne opravy by mali byť ukončené do šiestich rokov od podpisu zmluvy s výhercom tendra. V rámci generálnej opravy Vodnej elektrárne Gabčíkovo sa budú opravovať turbíny, generátory ako aj technologické zariadenia.
Neznáma suma
Štátny vodohospodársky podnik zatiaľ nechce konkretizovať, koľko by mala celá generálna oprava stáť. Sľubuje však nižšiu cenu, o akej sa hovorilo, keď prevádzkovali gabčíkovskú elektráreň ešte Slovenské elektrárne, čiže menej ako 80 miliónov eur. „Nakoľko realizátor generálnej opravy bude vybraný na základe medzinárodného tendra, očakávame nižšiu cenu opráv než plánovali Slovenské elektrárne. Výrazne sme tiež skrátili čas zabezpečenia generálnej opravy v porovnaní so Slovenskými elektrárňami, ktoré za posledné štyri roky v tejto veci nepodnikli žiadne efektívne kroky,“ konštatovala Migaľová Baschierová.
Boj o odškodné
Slovenským elektrárňam sa vypovedanie zmluvy o prenájme gabčíkovskej vodnej elektrárni samozrejme nepáčilo. V najkratšom možnom čase sa preto obrátili na medzinárodný súd, aby rozhodol, či štát niečo také mohol urobiť. Ak im dá súd za pravdu, elektrárne žiadajú od štátu odškodné vo výške necelých 590 miliónov eur. Štát však nezostal Slovenským elektrárňam nič dlžný, a slovami predsedu vlády Roberta Fica im odkázal, že si bude od elektrární nárokovať sumu 492 miliónov eur. Táto suma v sebe podľa premiéra zahŕňa sumu, ktorú elektrárne vďaka deväťročnému prenájmu gabčíkovskej elektrárne získali plus úroky.
Obvinenia stále odmietajú
Slovenské elektrárne naďalej odmietajú obvinenia súvisiace s prevádzkou gabčíkovskej elektrárne. Podnik je presvedčený, že vždy dodržiaval svoje záväzky vyplývajúce z platnej zmluvy, manipulačného poriadku a súvisiacich predpisov pre prevádzku a údržbu. „Nezávislý audit, ktorý máme k dispozícii, bol realizovaný na jar roku 2015 v rámci projektu odovzdávania elektrární Gabčíkovo podniku Vodohospodárska výstavba. Renomovaná medzinárodná spoločnosť Det Norske Veritas potvrdila dobrý stav technologických zariadení Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Naďalej budeme chrániť svoje práva všetkými právnymi cestami doma i v zahraničí,“ reagovala hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.
Tridsaťročná zmluva
Zmluvu o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo podpísali v marci 2006, teda ešte pred samotným ukončením privatizačného procesu, štátny podnik Vodohospodárska výstavba a Slovenské elektrárne. Podpisom zmluvy získali elektrárne právo prevádzkovať gabčíkovskú elektráreň na obdobie 30 rokov. Táto zmluva sa však nepozdávala nastupujúcej prvej Ficovej vláde, ktorá ju v roku 2007 napadla na súde s tým, že ju chcela zrušiť. Na súdy bolo podaných v tejto veci celkovo dvanásť súdnych sporov.