Rusko v pondelok zastavilo všetky dodávky plynu pre Kyjev, informoval ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan. Na Slovensku už zasadal krízový štáb. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský deklaroval, že sme pripravení aj na úplne zastavenie dodávok plynu z Ukrajiny.
Dodávky zemného plynu z Ukrajiny na Slovensku sú aj napriek situácii medzi Ruskom a Ukrajinou štandardné, v obvyklých objemoch. „Nezaznamenali sme na kompresorovej stanici Veľké Kapušany, na hranici s Ukrajinou, zníženie tlaku alebo objemov plynu smerujúceho z východu do Európskej únie,“ povedal pre agentúru SITA hovorca spoločnosti Eustream Vahram Chuguryan. Podľa neho sa v pondelok ani neočakávajú výkyvy v dodávkach plynu. „Ukrajinská strana nám potvrdila nomináciu na dnešný deň v nezmenenej výške. Situáciu na slovensko-ukrajinskej hranici budeme nepretržite monitorovať a pravidelne vyhodnocovať,“ konštatoval Chuguryan.
Krízový štáb
Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský v pondelok na obed zvolal krízový štáb k dodávkam plynu a energetickej bezpečnosti zložený zo zástupcov plynárenských spoločností Eustream, SPP Distibúcia, Nafta a SPP. „Dnes som bol informovaný o stave dodávok plynu a môžem ubezpečiť všetkých, že pozastavenie dodávok plynu na Ukrajinu nemá vplyv na dodávky plynu pre Slovensko. Zástupcovia všetkých spoločností ma informovali o pripravenosti v prípade, ak by prišlo k úplnému pozastaveniu dodávok,“ povedal minister Malatinský.
Sme pripravení na najhoršie
Spoločnosť Eustream je podľa svojho hovorcu pripravená aj na úplné zastavenie dodávok plynu zo Slovenska na Ukrajinu. Spoliehať sa budú na reverzný tok plynu z Rakúska v objeme 23,8 milióna metrov kubických plynu denne a z Českej republiky v objeme 67 miliónov metrov kubických denne. „Ide o deklarované technické maximá na oboch bodoch, ktoré slovenský prepravca plynu dodrží,“ dodal Chuguryan. V prípade potreby by podľa neho prichádzalo do úvahy aj využitie novovybudovaného slovensko-maďarského prepojenia, ktorého výstavba je na slovenskej strane úplne dokončená. „Nový plynovod, by mohol poslúžiť pre núdzové zásobovanie Maďarska, čo si vyžaduje urýchlené dokončenie prác aj na maďarskej strane,“ uzavrel Chuguryan.
Slováci bez plynu nezostanú
Spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel podľa hovorcu Petra Bednára nezaznamenala žiadne obmedzenie dodávok zemného plynu z Ruskej federácie. „Ubezpečujeme našich zákazníkov, že aj v prípade mimoriadnej situácie je naša spoločnosť pripravená zabezpečiť plynulé a spoľahlivé dodávky zemného plynu pre všetkých svojich zákazníkov na Slovensku,“ dodal. V prípade obmedzenia dodávok plynu z Ruskej federácie cez územie Ukrajiny má SPP k dispozícii viacero nástrojov pre zabezpečenie plynulého zásobovania SR zemným plynom. „SPP disponuje v prvom rade dostatočnými zásobami plynu v podzemných zásobníkoch na území SR, v ktorých je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi z dôvodu teplej zimy uskladnené nadštandardné množstvo plynu,“ uviedla spoločnosť. Zároveň je firma schopná aktívne nakupovať zemný plyn na spotových trhoch a reverzným tokom tento plyn prepraviť k nám. „V prípade pretrvávania obmedzenia dodávok dlhšie obdobie a následnej nízkej likvidity na spotových trhoch, SPP môže tiež využiť diverzifikačnú zmluvu, ktorá bola podpísaná po plynovej kríze v roku 2009 a využiť prepravu plynu na Slovensko reverzným tokom cez ČR,“ uzavrela spoločnosť.
Rusi splnili vyhrážky
Rusko v pondelok zastavilo všetky dodávky plynu pre Kyjev, informoval ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan. Zároveň dodal, že garantuje, že dodávky plynu pre všetkých európskych klientov ruského producenta cez ukrajinské potrubie by mali pokračovať. „Chceli by sme oznámiť, že dodávky plynu na Ukrajinu boli obmedzené na nulu,“ uviedol Prodan na tlačovej konferencii. Ruský Gazprom už skôr v pondelok oznámil, že Ukrajina v stanovenom termíne do 8:00 SELČ nezaplatila aspoň časť dlhu a za dodávky zemného plynu z Ruska musí odteraz platiť vopred. Ukrajinský štátny podnik Naftogaz podľa Gazpromu neuhradil ani platby za jún.
Moskva je ochotná rokovať
Moskva je pripravená ďalej rokovať o dodávkach plynu pre Kyjev, ak Ukrajina splatí celý svoj dlh za dodaný plyn. Uviedol v pondelok ruský premiér Dmitrij Medvedev. „Nemali by sme ukončiť možnosť ďalšieho rokovania…Budeme pripravení pokračovať v rokovaniach pod podmienkou úplného splatenia dlhu,“ povedal Medvedev ruskému ministrovi energetiky Alexandrovi Novakovi a generálnemu riaditeľovi Gazpromu Alexejovi Millerovi. Ukrajina prijala postoj, ktorý možno nazvať iba vydieranie, dodal Miller. Dodal, že za plyn chceli platiť príliš nízku cenu. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk zas obvinil Rusko, že schválne blokujú vyjednávanie, aby spôsobili Kyjevu problém s dodávkami plynu na nasledujúcu zimu. Uviedol tiež, že „to už nie je o plyne, ide o plán Ruska ako zničiť Ukrajinu…Je to ďalší krok proti ukrajinskému štátu a proti ukrajinskej nezávislosti.“