Plynári z NAFTY majú rozbehnutých viacero zelených projektov, sú zamerané aj na skladovanie vodíka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn, plynovod, zásobníky plynu, Európska únia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská spoločnosť NAFTA, zaoberajúca sa skladovaním plynu a ťažbou uhľovodíkov, má rozpracovaných viacero zelených projektov. Ako uviedol pre agentúru SITA špecialista marketingu a komunikácie spoločnosti NAFTA Kristián Pribila, projekty sú zamerané na skladovanie vodíka či na výstavbu slnečných elektrární.

V rámci výzvy od Important Projects of Common European Interest (IPCEI) uspela firma v národnom výberovom procese v oblasti projektov zameraných na výskum, vývoj a inovácie a tak vznikol projekt HENRI (Hydrogen Energy Reservoir).

Vhodné ložisko pre skladovanie

Cieľom projektu je určenie vhodného ložiska pre skladovanie vodíka v zmesi so zemným plynom a identifikovať maximálnu možnú koncentráciu, v akej by ho bolo možné skladovať v poréznom type ložiska,“ dodal Pribila.

V prvej fáze projektu budú odborníci spoločnosti NAFTA hľadať vhodné ložiská pre skladovanie vodíka v zmesi so zemným plynom. Nasledovať bude laboratórny výskum, na základe ktorého sa definuje maximálne prípustná koncentrácia vodíka a vyberie sa najvhodnejšia štruktúra pre druhú fázu projektu.

V rámci výskumu budeme sledovať široké spektrum parametrov, ako napríklad možné geochemické a mikrobiálne reakcie, zmeny na horninách,“ doplnil Pribila.

Pilotná testovacia technológia

V druhej fáze projektu vybuduje spoločnosť pilotnú testovaciu technológiu, v rámci ktorej sa bude vodík vyrábať elektrolýzou vody. Následne bude v čistej forme respektíve v definovanej koncentrácii zmiešaný so zemným plynom a uskladnený v ložisku.

Cieľom nie je jednocyklový test, ale test viacerých cyklov ťažby a vtláčania, ktoré pomôžu získať viac dát o vplyve a správaní vodíka v danom ložisku a vytvoriť tak komplexný obraz o možnostiach skladovania vodíka v konkrétnych podzemných horninových štruktúrach,“ podotkol Pribila.

Spoločnosť NAFTA sa zapája aj do odvetvia fotovoltaiky. „Úspešne sme zapojili 142 solárnych panelov na centrálnych areáloch v Gajaroch a v Plaveckom Štvrtku s celkovým výkonom 41,18 kWp. Budeme tak môcť využívať solárnu energiu na bežnú spotrebu priamo na týchto prevádzkach,“ dodal Pribila.

Chcú postaviť fotovoltické elektrárne

Prevádzkovateľ podzemných zásobníkov plynu sa zároveň zapojil do výzvy zameranej na podporu výstavby nových zariadení na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie z Plánu obnovy a odolnosti.

Výsledkom našej snahy napredovať v tomto odvetví je schválenie žiadostí o poskytnutie spolufinancovania z prostriedkov plánu obnovy pre projekty Výstavba fotovoltickej elektrárne v lokalite Centrálny areál Gajary a Výstavba fotovoltickej elektrárne v lokalite Ptrukša,“ konštatoval Pribila.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kristián Pribila
Firmy a inštitúcie Nafta