Energetické firmy pôsobiace na spoločnom trhu musia vlastnícky oddeliť výrobu od distribúcie energií. Nájsť právne riešenie pre projekt Južný prúd ruského plynárenského gigantu Gazprom je proces, ktorý môže podľa Európskej komisie trvať aj dva roky.
Ruský Gazprom nemôže na území Európskej únie prevádzkovať svoj plynovod Južný prúd, pokiaľ nesplní požiadavky energetickej legislatívy európskeho spoločenstva. Uviedla to v stredu Európska komisia (EK). Podľa práva EÚ musia energetické firmy pôsobiace na spoločnom trhu zabezpečiť vlastnícke oddelenie výroby a distribúcie energií. Nájsť právne riešenie je proces, ktorý môže trvať dva roky, uviedol po stretnutí s podpredsedom predstavenstva Gazpromu Alexandrom Medvedevom v Bruseli zástupca EK Klaus-Dieter Borchardt. Legislatíva EÚ však ruskej firme nezakazuje, aby pokračovala v budovaní svojho plynovodu, dodal Borchardt.
Práce na svojej časti plynovodu minulý mesiac oficiálne začalo Srbsko. Dohodu o výstavbe 421 kilometrov dlhého úseku podpísala vláda v Belehrade s Gazpromom v októbri 2012. Investíciu v objeme 1,9 mld. eur financuje ruská strana. Srbsko bude svoj diel splácať z tranzitných poplatkov. Tie by mali priniesť ročne zhruba 100 mil. eur, uviedol srbský premiér Ivica Dačič. S ukončením prác sa počíta do dvoch rokov. Prvé dodávky by mal plynovod s ročnou kapacitou 63 mld. kubických metrov prepraviť začiatkom roka 2016.
South Stream má dopravovať zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy. Buduje ho firma Gazprom s cieľom diverzifikovať prepravné trasy pri exporte zemného plynu. Na výstavbe pozemnej časti plynovodu sa medzivládnymi dohodami zaviazali podieľať Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Grécko, Slovinsko, Chorvátsko a Rakúsko. Odhadované celkové náklady na projekt sú viac ako 15 mld. eur.