Podarí sa elektrárne predať skôr, ako ukončí kontrolu NKÚ?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NKÚ
Sídlo Najvyššieho kontrolného úradu SR SITA

Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu SR v Slovenských elektrárňach môže trvať tri až štyri mesiace. Taliansky Enel pritom chcel svoj 66-percentný podiel v elektrárňach predať do konca tohto roka.

Štát sa v ostatnom období zaujíma o Slovenské elektrárne viac ako v minulosti. V júli navštívili dominantného výrobcu elektriny policajné zložky. Tie mali v podniku hľadať dôkazy, ktoré by podporili vyšetrovanie vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. Ako to dopadlo, zatiaľ nikto nevie. Policajná razia v elektrárňach však asi nebola pre štát dostatočná. Minister hospodárstva Pavol Pavlis totiž cez predsedu parlamentu požiadal poslancov Národnej rady SR, aby schválili uznesenie, na základe ktorého by do elektrární poslal štát aj kontrolu Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ). Poslanci plány ministra odklepli minulý týždeň. Všetky aktivity štátu sa dejú v období, keď väčšinový akcionár Slovenských elektrární, spoločnosť Enel, realizuje predaj svojho 66-percentného podielu. Plány Talianov boli také, že ak dostanú od nového investora zaujímavú ponuku, celý proces predaja by sa ukončil koncom tohto roka. Nateraz tak vystáva otázka, či sa talianskej energetickej skupine podarí predať svoj podiel v Slovenských elektrárňach skôr, ako ukončia kontrolóri z NKÚ v podniku kontrolu, ktorá sa má zamerať na toľko omieľanú dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Zdĺhavý proces

To, že nepôjde o jednoduchý proces, potvrdila pre portál vEnergetike.sk riaditeľka odboru komunikácie a styku s verejnosťou NKÚ Iveta Bieliková. „Ide o veľký rozsah podkladov, týkajúcich sa právneho i finančného stavu Slovenských elektrární, preto teraz nie je možné hovoriť o dĺžke trvania kontroly,“ uviedla. Podľa nej však podobné kontroly netrvajú kratšie ako tri až štyri mesiace. Ak by teda kontrola trvala len tri mesiace, skončila by sa koncom tohto – začiatkom budúceho roka. Je tak otázne, či počas jesene prejaví nejaký investor záujem o kúpu majoritného podielu v podniku, kde sa preháňajú štátni kontrolóri. Ďalšou neznámou je, kedy budú známe výsledky kontroly. „Niekoľko dní po prijatí uznesenia je o tom predčasné hovoriť. Kontrola môže byť časovo náročnejšia, alebo naopak menej časovo náročná, podľa predloženého rozsahu dokumentov, ktoré sa analyzujú. Posudzujú sa aj dokumenty, týkajúce sa rozhodnutia orgánov spoločnosti, najmä predstavenstva, dozornej rady,“ dodala Bieliková, ktorá sľubuje, že NKÚ sa bude snažiť kontrolu ukončiť v čo najkratšom časovom horizonte.

Zatiaľ sa pripravujú

Samotní kontrolóri zatiaľ v Slovenských elektrárňach nie sú. Sú v prípravnej fáze. V rámci nej sa budú zoznamovať s verejne dostupnými dokumentmi týkajúcimi sa Slovenských elektrární, taktiež materiálmi, ktoré si plánujú vyžiadať z Fondu národného majetku SR a Ministerstva hospodárstva SR. „Kontrolóri počas prípravnej fázy budú postup konzultovať so znalcami z oblasti financovania, rozpočtovania a problematiky v stavebníctva,“ doplnila Bieliková. Tá na záver potvrdila, že kontrola sa bude týkať len toho, čo je uvedené v parlamentom schválenom uznesení. Teda hospodárenia s finančnými prostriedkami v Slovenských elektrárňach, z dôvodu ďalšieho navýšenia investičných nákladov a rozpočtu na projekt dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce a posunov termínov ich dostavby.

Problematické Mochovce

Tretí a štvrtý blok v Mochovciach majú za sebou už slušnú históriu. Veď s prípravou projektu sa začalo už v roku 1985. O dva roky neskôr sa začalo s ich výstavbou. Pre nedostatok financií však bola výstavba blokov v roku 1992 zastavená a stavba v roku 1994 zakonzerovaná. S dostavbou mochoveckých blokov sa znova začalo v roku 2008, teda zhruba dva roky po vstupe talianskeho Enelu do Slovenských elektrární. Vtedy boli plány ešte optimistické. Hovorilo sa o ukončení dostavby v rokoch 2012 (tretí blok) a 2013 (štvrtý blok). Elektrárne tieto termíny, aj pre objektívne príčiny, akým bola napríklad havária jadrovej elektrárne v Japonsku, nestihli. Nastala aktualizácia termínov – koniec roka 2014 a rok 2015. Ani tieto termíny však už nie sú reálne. Nové termíny zatiaľ kompetentní nezverejnili. Podobne to tak bolo aj s rozpočtom. Pred šiestimi rokmi sa malo do mochoveckých blokov investovať 2,8 miliardy eur. Neskôr to už bolo asi o jednu miliardu viac, ako sa pôvodne počítalo. Ani suma 3,8 miliardy eur však zrejme nebude konečná. Potrebných bude ďalších niekoľko sto miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EnelMH Ministerstvo hospodárstva SRSE Slovenské elektrárneVláda SR