Podporu na zelenú elektrinu stratili aj známe spoločnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Regulačný úrad zverejnil zoznam výrobcov zelenej elektriny, ktorí na rok stratili štátnu podporu. Najviac výrobcov zelenej elektriny stratilo podporu na strednom Slovensku, vrátane vicepremiéra Ľubomíra Vážneho.

Doteraz bolo známe, že štátnu podporu na elektrinu vyrobenú prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií alebo vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla stratí v tomto roku necelých 1 200 výrobcov zelenej elektriny. Dnes sú už známe aj konkrétne spoločnosti či fyzické osoby, ktoré si nemali podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) splniť svoje zákonné povinnosti a tak prišli na rok o štátnu podporu. Tú platia všetci odberatelia elektriny v koncových cenách. Regulačný úrad zverejnil zoznam potrestaných výrobcov zelenej elektriny.

Najviac na strednom Slovensku

Najviac potrestaných výrobcov zelenej elektriny je na území, ktoré distribučne obhospodaruje Stredoslovenská energetika – Distribúcia. Podľa zoznamu je ich 550. Svoje povinnosti voči regulačnému úradu či distribučnej spoločnosti si napríklad nesplnila známa spoločnosť Železiarne Podbrezová. Tá tak stratí na rok podporu pre svoju malú vodnú elektráreň. S podporu sa môže na rok rozlúčiť aj COOP Jednota Krupina, ktorá si privyrábala výrobou elektriny prostredníctvom svojich slnečných elektrární. Aj štátny podnik Slovenský vodohospodársky podnik prišiel o podporu pre svoje malé vodné elektrárne v Hriňovej, v Ružinej, Rimavskej Sobote, v Málinci, v Klenovci, na Teplom Vrchu či vo Zvolene. Oravská vodárenská spoločnosť musí na rok oželieť podporu pre svoje malé vodné elektrárne v Dolnom Kubíne, Tvrdošíne, v Oraviciach či v Podbiely.

O eurá príde aj vicepremiér

Zaujímavosťou je strata podpory pre fyzickú osobu Ľubomíra Vážneho. Ide o súčasného podpredsedu vlády, ktorému v roku 2013 schválil regulačný úrad na roky 2014 až 2026 pevnú výkupnú cenu elektriny vo výške 259,17 eur za megawatthodinu. Zelenú elektrinu má vyrábať prostredníctvom päť kilowattovej slnečnej elektrárne umiestnenej na streche rodinného domu v Banskej Bystrici.

Podporu stratil aj najväčší výrobca elektriny

Na západnom Slovensku, teda na území, kde pôsobí spoločnosť Západoslovenská distribučná, stratilo na tento rok štátnu podporu viac ako 190 výrobcov zelenej elektriny. Podporu napríklad stratil slovenský dominantný výrobca elektriny, spoločnosť Slovenské elektrárne. Tie si nesplnili povinnosti podľa platnej legislatívy pri svojej vodnej elektrárni v Čuňove. Štátnu podporu stráca na rok aj známy bratislavský paroplynový cyklus, keďže spoločnosť PPC Energy si podľa regulátora nesplnila svoju ohlasovaciu povinnosť voči samotnému regulačnému úradu. Aj na západnom Slovensku stratí podporu Slovenský vodohospodársky podnik. Štát nepodporí štátnemu podniku elektrinu vyrobenú v malých vodných elektrárňach vo Veľkom Blahove, v Kunove, v Novej Dedinke, v Malom Palenisku či v Bukovej. Bratislavská vodárenská spoločnosť sa musí zmieriť so stratou podpory na tento rok pre jej bioplynovú elektráreň.

O podporu prišlo aj letisko či aquapark

Na východnom Slovensku prišla o štátnu podporu napríklad známa spoločnosť Chemes Humenné, ktorá vyrába elektrinu prostredníctvom zemného plynu a uhlia. Pre svoju slnečnú elektráreň stratil podporu aj známy potravinový reťazec Lidl či Letisko Košice. Svoje povinnosti si podľa zoznamu nesplnil ani Aquapark Poprad, ktorý taktiež vyrábal zelenú elektrinu vďaka slnečným kolektorom. Slovenský vodohospodársky podnik stratil podporu aj na území v pôsobnosti Východoslovenskej distribučnej. Štátny podnik nemôže počítať v tomto roku s podporu jej vodných elektrární v Krompachoch a na vodnej nádrži Starina pri Snine. Celkovo na území, ktoré obhospodaruje Východoslovenská distribučná stratilo podporu takmer 400 výrobcov zelenej elektriny.

Zarobíme desiatky miliónov eur

Regulačný úrad odobral podporu 1 200 výrobcom elektriny z celkového počtu tri tisíc výrobcov pre nedodržanie zákonných povinností. Podľa novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov, ktorú parlament schválil v roku 2013 má na štátnu podporu nárok iba ten výrobca elektriny, ktorý do 15. apríla vráti doplatok, ktorý mu v predchádzajúcom roku neprináležal. Taktiež musí každý výrobca zelenej elektriny do 15. augusta oznámiť ÚRSO a distribučnej spoločnosti, pod ktorú spadá, že sa bude o podporu uchádzať aj v nasledujúcom kalendárnom roku vrátane predpokladaného množstva ním dodanej elektriny. Povinnosť informovať o pláne výroby na budúci rok nie je nová. Tento rok je však prvým rokom, kedy sa regulačný úrad rozhodol neplnenie týchto povinností sankcionovať, a to odobratím podpory na nasledujúci kalendárny rok. Niektorí výrobcovia taktiež robili chybu, keď vynechali v rámci svojej oznamovacej povinnosti buď distribučnú spoločnosť alebo regulačný úrad. Tento rok zaplatia spotrebitelia v koncových cenách elektriny na podporu obnoviteľných zdrojov kvôli odobratiu štátnej podpory o 67,6 mil. eur menej.

Zoznam dotknutých prevádzkovateľov OZE v pôsobnosti jednotlivých distribučných spoločností si môžete pozrieť v priložených dokumentoch.

Pozn.: Pre zväčšenie dokumentu kliknite na ikonu „View Fullscreen“ v pravom dolnom rohu každého dokumentu.

V pôsobnosti Východoslovenskej distribučnej:

http://www.slideshare.net/slideshow/embed_code/44496509

Zdroj: ÚRSO

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví