Nekonečný príbeh akútnej generálnej opravy Vodnej elektrárne Gabčíkovo píše ďalšia vláda. Ani súčasnej vládnej garnitúre sa nedarí odštartovať generálku gabčíkovskej elektrárne.
Pred desiatimi rokmi pritom bola podľa vtedajších vládnych predstaviteľov generálka tak akútna, že slovenskú najväčšiu vodnú elektráreň museli takmer “násilím vytrhnúť z rúk“ vtedajšieho prevádzkovateľa, Slovenských elektrární.
Už štvrté predĺženie medzinárodného tendra
Štátny podnik Vodohospodárska výstavba, ktorý v súčasnosti prevádzkuje gabčíkovskú elektráreň, znova predlžuje medzinárodný tender na výber dodávateľa. Najprv sa predĺžil termín na predkladanie ponúk z júna na september minulého roka. Potom, zo septembra na december, následne z decembra na január. Najnovšie sa termín predlžuje z januára na koniec apríla tohto roka.
Významný pokrok v modernizácii Vodnej elektrárne Gabčíkovo, Taraba predstavil víťaza tendra na portálové žeriavy - FOTO
„Na základe doteraz doručených žiadostí o predĺženie lehoty na predkladanie ponúk ako aj žiadostí o vysvetlenie súťažných podkladov od viacerých záujemcov o zákazku sme opätovne predĺžili lehotu na predkladanie ponúk do 25.4.2025. Cieľom je umožniť čo najviac otvorenú a transparentnú súťaž a dostať čo najväčší počet relevantných ponúk a korektného partnera, ktorý bude realizovať túto významnú investíciu,“ uviedla pre portál SITA Energetika Vodohospodárska výstavba.
Kedy sa začnú samotné práce?
So samotnou inováciou a modernizáciou gabčíkovskej elektrárne sa podľa vodohospodárov začne po úplnom vyhodnotení ponúk a posúdení splnenia podmienok účasti a uzavretí zmluvy.
Začiatkom minulého roka nové vedenie Vodohospodárskej výstavby nanovo vyhlásilo medzinárodný tender. Vyhlásenie verejného obstarávania oznamoval spolu s poverenou generálnou riaditeľkou štátneho podniku Janou Ježíkovou aj minister životného prostredia Tomáš Taraba.
Vodnú elektráreň Ipeľ by mal stavať štátny podnik, Taraba a Saková majú do konca roka predložiť finančný a projektový plán
Podľa ministra, obnova turbín vo Vodnej elektrárne Gabčíkovo je absolútnou prioritou. Minister Taraba pri nástupe do svojej funkcie hovoril, že generálka gabčíkovskej elektrárne môže v súčasnosti vyjsť aj na 200 miliónov eur, v začiatkoch sa pritom počítalo so sumou zhruba 80 miliónov eur. Horný odhad podľa neho mohol byť až na 340 miliónoch eur.
Vo vyhlásenom medzinárodnom tendri je nakoniec predpokladaná suma zákazky nastavená na úrovni 350 miliónov eur. Šéfka štátneho podniku Jana Ježíková v januári minulého roka predpokladala, že medzinárodný tender by sa mohol vyhodnotiť do jedného roka.
Jeden zo slovenských energetických nekonečných príbehov
Generálna oprava Vodnej elektrárne Gabčíkovo sa zaradila medzi slovenské energetické nekonečné príbehy. Pred takmer desiatimi rokmi jednofarebná vláda Roberta Fica s veľkou slávou gabčíkovskú elektráreň „vytrhla z rúk“ Slovenským elektrárňam, ktoré si ju vtedy pod vedením talianskeho Enelu prenajímali na 30 rokov, stihli ju však prevádzkovať necelých desať.
Hlavným a v podstate jediným dôvodom „znárodnenia“ vodnej elektrárne v Gabčíkove bolo podľa slov vtedajšieho premiéra Fica a jeho ministra životného prostredia Petra Žigu, akútna potreba jej generálnej opravy. Fico vtedy obvinil Enel, že generálnu opravu neplánuje, a preto sa musí do toho pustiť štát. Enel ako majoritný 66-percentný akcionár Slovenských elektrární toto tvrdenie rázne odmietal, ale proti štátnej moci mu nepomohli žiadne argumenty.
Štát zarába na povodni vďaka Vodnej elektrárni Gabčíkovo 1,3 milióna eur denne
Po jednofarebnej vláde Smeru na čele s Ficom prišla v roku 2016 tretia jeho vláda, ale tentokrát koaličná. Ani počas jej dvojročného vládnutia sa generálka Vodnej elektrárne Gabčíkovo nepodarila. Počas tretej Ficovej vlády mala nominantov v štátnom podniku koaličná strana Most-Híd. Vodohospodárskej výstavbe sa však počas ich manažovania podarilo medzinárodný tender uzavrieť a vyhlásiť aj víťaza, konzorcium spoločností pod názvom Združenie Gabčíkovo.
Národniari mali iné predstavy o generálke v Gabčíkove
Konzorcium chcelo za opravu vodnej elektrárne takmer 81 miliónov eur. Členmi konzorcia boli slovenské spoločnosti CEDIS (vedúci člen združenia) a HANT BA, česká firma Strojírny Brno a talianska Todini Construzioni Generali. V roku 2018 prišla po známych udalostiach vláda Petra Pellegriniho, tá vo viac-menej rovnakom zložení dovládla do riadnych volieb v roku 2020.
Taraba rokoval s maďarským ministrom energetiky o ukončení 30-ročného sporu v súvislosti s Gabčíkovom
Pellegriniho vláda však aj napriek ukončenému tendru nestihla začať s generálnou opravou Gabčíkova. V energetických kuloároch sa hovorilo, že prekážkou bola ďalšia koaličná strana SNS, ktorá mala iné predstavy o generálke v Gabčíkove.
Nasledovali vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Už za premiérovania Matoviča, noví nominanti vo Vodohospodárskej výstavbe, ktorých dosadil jeho minister životného prostredia Ján Budaj, zrušili predchádzajúci medzinárodný tender. Ten mal totiž podľa nich viacero nedostatkov a pochybení.
Generálna oprava sa vrátila na začiatok
Projekt akútnej generálnej opravy Vodnej elektrárne Gabčíkovo sa tak vrátil na začiatok. Nastavoval sa nový medzinárodný tender, a to aj počas vlády Eduarda Hegera a úradníckej vlády pod vedením premiéra Ľudovíta Ódora.
Vodohospodárska výstavba plánuje naďalej predávať elektrinu z Gabčíkova na veľkoobchodnom trhu
Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku.
Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995. Vodná elektráreň Gabčíkovo vyrába elektrinu z obnoviteľného zdroja v objeme priemerne 2,2 terawatthodín elektriny ročne.