Sedem tipov, ako ušetriť v zime.
Zimné mesiace môžeme prežiť v teple a pritom neminúť veľa na účtoch za energie. V spolupráci so spoločnosťou Stredoslovenská energetika (SSE) prinášame sedem tipov na to, ako ušetriť v zime.
Malý domáci audit
V prvom rade je dobré, ak si domácnosť urobí vlastný energetický audit. Tak môže domácnosť odhaliť úniky tepla cez vetranie alebo škáry, zistí koľko žiaroviek sa dá vymeniť za úspornejšie LED-ky a odhalí energetických „upírov“, ktorí zbytočne „sajú“ energiu v standby režime. „Ak sú domáce spotrebiče staršieho dáta, možno by mali domácnosti porozmýšľať nad ich modernizáciou,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa SSE Michaela Krivá. Domácnosti by si taktiež mali porovnať spotrebu svojich súčasných elektrospotrebičov s novými. „Pomocou digitálneho merača spotreby od našej firmy zisti domácnosť, ktorý spotrebič je načase vymeniť,“ doplnila Krivá.
Zatepľujte zvnútra
Domácnosti by nemali zabudnúť na zatepľovanie zvnútra. Mali by utesniť všetky škáry, ktorými by mohol prúdiť studený vzduch, napríklad cez vchodové dvere, okná či praskliny v múre. „Dobrým tipom na zvýšenie pocitovej teploty sú koberce na dlaždiciach a laminátových podlahách, ktoré odizolujú chlad odspodu a navodia príjemný pocit tepla pod nohami,“ dodala Krivá, ktorá upozorňuje, že hrubé závesy vedia zadržať teplo pred únikom cez okná. „Ale pozor, aby neprekrývali vykurovacie teleso,“ zdôraznila.
Slovenské domácnosti by sa mali zbaviť aj starých zlozvykov. Na radiátory by preto mali prestať dávať sušiť mokrú bielizeň, ktorá ochladí teplotu a tým zvýši výkon kotla. „A keď už sme pri tých radiátoroch, domácnosti možno rovno skontrolovať, či nepotrebujú odvzdušniť. Namiesto priebežnej mikroventilácie treba robiť radšej nárazové vetranie,“ povedala Krivá.
Svieťte úsporne
Zimný čas nám poriadne skracuje prirodzené denné svetlo, čo nás núti svietiť dlhšie. Moderné a hlavne úsporné LED žiarovky sú preto dobrou voľbou. Ich technológia spôsobila revolúciu na trhu s osvetlením. Vďaka unikátnej ekologickej náhrade klasických žiaroviek sa dá ročne ušetriť desiatky eur. LED žiarovky pritom majú životnosť až 35 rokov. „Domácnosti si môžu na našej internetovej stránke overiť pomocou online kalkulačky led potenciál jednej LED-ky,“ uviedla Krivá.
Nepúšťajte teplo von
Ak chceme na teple ušetriť mali by sme taktiež zatvárať dvere do izieb. „Naozaj, aj túto jednoduchú vec mnoho ľudí nerobí a mieša naakumulované teplo so studeným vzduchom,“ upozornila Krivá. Domácnosti by mali podľa nej vykurovať len miestnosti, v ktorých sa najčastejšie zdržiavajú členovia domácnosti. Úložné priestory alebo chodba totiž nemusia byť úplne vykúrené. Treba si dať pozor aj na to, že odsávač pár nad sporákom v kuchyni alebo v kúpeľni, spolu s vlhkou parou či vôňami, dokáže odsať aj teplý vzduch, preto v zimnom období by mali domácnosti zredukovať jeho používanie. „Naopak, ak máte stropný ventilátor, ten naženie stúpajúci teplý vzduch smerom dolu,“ dodala Krivá.
Uberte stupne Celzia
Na kvalitný spánok v spálni stačí 18°C. Zredukovanie izbovej teploty o 1 až 3°C dokáže usporiť až 10 % nákladov na vykurovanie domácnosti. Perfektným pomocníkom je v tomto prípade termostat, ktorým sa dá nastaviť nižšiu teplotu bytu, napríklad keď rodina odchádza na pár dní preč. Novšie systémy umožňujú aj zónové vykurovanie pre každú miestnosť osobitne, čo ocenia všetci členovia domácnosti.
Ani voda na sprchovanie nemusí byť v bojleri veľmi horúca. Ohrievanie vody na približne 50°C ušetrí až 11 % poplatkov za ohrev. To isté sa dá aplikovať aj na pranie, treba používať program na 30°C.
Profesionálna kontrola
Pred zimnou vykurovacou sezónou by si mali dať domácnosti skontrolovať stav a výkon svojho výhrevného telesa, kotla alebo tepelného čerpadla odborníkom. Netreba zabudnúť ani na údržbu komína. Jedna profesionálna kontrola vykurovacieho systému raz ročne pomôže zabezpečiť jeho prevádzku s maximálnou účinnosťou a zároveň zvyšuje životnosť zariadenia. „Revíziu komínov vykonáva napríklad aj naša spoločnosť SSE, ktorá má exkluzívnu spoluprácu s Komorou kominárov Slovenska,“ dodala Krivá.
Zima je len stav mysle
Múdri ľudia hovoria, že svoje pocity vieme aktívne ovplyvniť. Napríklad „Keď ti je zima, tak sa obleč“. Prijmime fakt, že zima je chladné obdobie a namiesto prekurovania domácnosti sa treba radšej obliecť do viacerých vrstiev. Oteplite si byt aj psychologicky – periny oblečte do flanelových obliečok, zapáľte si sviečky alebo si zaobstarajte červené doplnky v podobe hrejivej deky či vankúšika, ktoré navodzujú pocit tepla.
„Namiesto potravín a nápojov, ktoré ochladzujú (čerstvé šaláty, citrusy, zelený či mätový čaj), si radšej doprajte horúcu polievku a šálku čierneho alebo zázvorového čaju. Aj pohyb po byte sa ráta – či už na stacionárnom bicykli alebo s vysávačom v ruke. Aktívni zdraví ľudia môžu vyskúšať aj otužovanie,“ konštatovala na záver Krivá.