Bojler premení jeden kilowatt elektriny na jeden kilowatt tepla. Malé tepelné čerpadlo vyrobí z jedného kilowattu elektriny až tri kilowatty tepla.
Tohtoročná jeseň bude okrem iného aj v znamení spustenia programu podpory pre slovenské domácnosti na nákup a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií. Domácnosti tak môžu získať od štátu istú finančnú podporu na zdroje s výkonom do 10 kilowattov. Okrem slnečných elektrární, veterných turbín či kotlov na biomasu budú podporené aj väčšie tepelné čerpadlá určené na vykurovanie. Keďže sú však finančne pomerne náročné, pozreli sme sa teraz spolu so Západoslovenskou energetikou (ZSE) na ich menších bratov – malé tepelné čerpadlá, ktoré slúžia na ohrev vody.
Obrátená chladnička
Malé tepelné čerpadlá nahrádzajú klasický elektrický bojler v domácnosti slúžiaci na prípravu teplej úžitkovej vody. Od klasického bojlera sa líšia najmä tým, že ohrev vody tepelným čerpadlom je až trikrát efektívnejší a teda lacnejší. Princíp fungovania malého tepelného čerpadla prirovnáme ku chladničke. Tá chladí priestor vo vnútri chladničky a odovzdáva teplo do okolia cez výmenník za chladničkou. Tak isto pracuje aj tepelné čerpadlo, ale obrátene a s oveľa vyšším výkonom. Odoberá teplo vzduchu a ohrieva vodu pri nízkej spotrebe elektrickej energie. Malé tepelné čerpadlá môžu byť v závislosti od objemu zásobníka stacionárne alebo závesné.
Zelené kombinácie sú možné
Malé tepelné čerpadlo môžete pripojiť na ďalšie obnoviteľné zdroje. Napríklad na slnečné kolektory, alebo na pohon na elektrinu vyrobenú z fotovoltických panelov. Čerpadlá sú určené pre zásobovanie viacerých zariadení (sprcha, umývačka riadu, práčka) s prehľadnou a jednoduchou elektronickou reguláciou. Voda je vo vnútornej nádrži ohrievaná pomocou tepelného čerpadla vzduch – voda až do teploty 65 °C.
Výhody verzus nevýhody
Medzi najväčšiu výhodu malých tepelných čerpadiel možno zaradiť už ich vyššie spomínanú trikrát vyššiu efektivitu ako u klasických bojlerov. Teda bojler premení jeden kilowatt elektriny na jeden kilowatt tepla. Malé tepelné čerpadlo vyrobí z jedného kilowattu elektriny až tri kilowatty tepla. Rozmerovo sú pritom podobné ako existujúci bojler. „Takéto tepelné čerpadlo teda vymení domácnosť bez rozsiahlej rekonštrukcie,“ uviedol Marek Tomeš, odborník na obnoviteľné zdroje pre domácnosti zo ZSE. Tepelné čerpadlá umožňujú nastavenie želaných teplôt. „Nikdy nezostanete bez teplej vody, v prípade ak tepelné čerpadlo nestíha, vodu dohreje štandardné elektrické ohrievacie teleso,“ vymenoval ďalšiu výhodu Tomeš. Medzi nevýhodu tepelných čerpadiel možno zaradiť najmä vyššiu vstupnú investíciu, ako pri klasickom bojleri. Taktiež kúpou a inštaláciou tepelného čerpadla sa domácnosť úplne nezbaví závislosti na elektrickej energie.
Cena malých tepelných čerpadiel
Cena malých tepelných čerpadiel na ohrev teplej vody sa pohybuje v závislosti od ich výkonu od 1 500 eur do 2 000 eur. Domácnosti môžu ušetriť podľa typu a výkonu približne 200 € ročne na ohreve teplej vody. Tým sa návratnosť investície aj bez dotácie pohybuje pod 10 rokov.