Pri správnej orientácii kolektorov a správnom výbere typu slnečného kolektora dokáže domácnosť ušetriť na ohrev teplej úžitkovej vody od 50 do 70 %.
Slovenská inovačná a energetická agentúra by už onedlho mala začať slovenským domácnostiam poskytovať podporu na kúpu a inštalovanie malých obnoviteľných zdrojov energií. Domácnosti budú môcť požiadať aj finančnú podporu na slnečné kolektory. Agentúra už eviduje viac ako 200 druhov slnečných kolektorov, na ktoré bude možné žiadať podporu. Spolu so Západoslovenskou energetikou (ZSE) sme sa pozreli, či sa oplatí slovenským domácnostiam investovať do kúpy a inštalácii slnečných kolektorov.
Koľko ušetria?
Slnečné kolektory slúžia na ohrev vody. Kolektory sú umiestnené na streche a slnečné žiarenie ohrieva teplonosnú kvapalinu cirkulujúcu v uzavretom okruhu systému. Ohriata teplonosná kvapalina zohrieva vodu v zásobníku teplej vody. Pri správnej orientácii kolektorov a správnom výbere typu slnečného kolektora dokáže domácnosť ušetriť na ohrev teplej úžitkovej vody od 50 do 70 %. Výška úspory je taktiež závislá od počtu členov domácnosti. „V zásade platí, že čím vyššia spotreba, tým vyššia úspora, pretože kolektory dohrievajú vodu v zásobníku priebežne počas celého obdobia slnečného svitu,“ uviedol Marek Tomeš, odborník na obnoviteľné zdroje pre domácnosti zo ZSE.
Výhody oproti iným zeleným zdrojom
Životnosť slnečných kolektorov je viac ako 30 rokov. Ich výhodou je jednoduchosť a veľmi nízke prevádzkové náklady. „Je málo prvkov v systéme, ktoré by sa mohli pokaziť,“ dodal Tomeš. Slnečné kolektory majú päťnásobne vyšší energetický zisk z jedného metra štvorcového inštalovanej plochy ako v prípade fotovoltických panelov. Ďalšou výhodou slnečných kolektorov je relatívne bezinvázna montáž. „Je potrebné „iba“ doviesť dve rúry a jeden drôt zo strechy k bojleru, ktorý môže, ale nemusí byť v kotolni,“ doplnil Tomeš, ktorý medzi ďalšiu výhodu slnečných kolektorov považuje ich dvanásťročnú záruku. Kolektory v každom prípade zvyšujú hodnotu nehnuteľnosti.
Teplá voda nielen počas slnečných dní
Keďže voda je výborný akumulátor, nemusia sa majitelia slnečných kolektorov báť, že teplú vodu budú mať iba v čase, kedy slnko svieti. „Teplá voda v solárnom zásobníku počká. Dokonca je v prípade štandardnej dimenzácie k dispozícii zásoba na preklenutie približne jedného dňa „zlého počasia“, dodal Tomeš. Počas dlhšieho obdobia bez slnka je súčasťou riešenia elektrické teleso, ktoré zabezpečí teplú vodu v každom prípade.
Nevýhody kolektorov
Odborník na obnoviteľné zdroje pre domácnosti vidí iba dve nevýhody slnečných kolektorov. Ich hlavnou nevýhodou je fakt, že slúžia len na ohrev vody. „Energiu zo slnka vo forme tepla teda nemožno využiť na prevádzku iných spotrebičov,“ dodal Tomeš. Ich druhou nevýhodou je nižšia efektivita v zimnom období. Vtedy je úspora nákladov na ohrev teplej úžitkovej vody len na úrovni 20 až 30 %.
Už nielen na vykurovanie bazénov
V minulosti si slnečné kolektory zadovážili najmä domácnosti, ktoré chceli vykurovať svoje bazény. V súčasnosti sú však už v ponuke aj kolektory s nižším výkonom, ktoré postačujú na ohrev vody v domácnosti. Správnym pravidlom pre dimenzovanie riešenia je, že kolektory by mali v lete zabezpečiť 100 % energie na ohrev vody. Malé, respektíve žiadne letné prebytky znamenajú dobré využitie kolektorov. Objem solárneho bojlera by mal zodpovedať dennej spotrebe teplej vody krát 2 krát počet osôb, pričom denná spotreba teplej úžitkovej vody na 1 osobu je približne 40 litrov. Pri štvorčlennej rodine to teda znamená 40 litrov krát 2 krát 4 osoby, čo predstavuje približne 300 litrový objem solárneho bojlera.
Ploché alebo trubicové?
Pre geografické podmienky Slovenska sú vhodnejšie ploché kolektory a nie vákuové trubicové. Trubicové kolektory majú trochu vyššie prevádzkové náklady a v prípade topiaceho či zamŕzajúceho snehu na streche môže prísť k deštrukcii vákuových rúr, čo u plochých kolektorov nehrozí. „Treba sa pozrieť na krajiny, ktoré sú vo využívaní solárnych kolektorov výrazne popredu a ich geografické podmienky sú podobné našim. V Rakúsku je pomer plochých a vákuových kolektorov 98 % ku 2 %, v Nemecku je to 89 % k 11 %“, dopĺňa odborník zo ZSE.
Aká je návratnosť investície?
Čo sa týka počtu kolektorov, optimálny je jeden kolektor na 100 litrov objemu solárneho bojlera. Čiže pre štvorčlennú člennú rodinu v našom prepočte optimálne riešenie znamená 3 kolektory s celkovou rozlohou približne šesť metrov štvorcových, výkonom približne 3,5 až 4 kilowattov a 300 litrový objem solárneho bojlera. Pre trojčlennú rodinu stačí riešenie s 2 kolektormi, s celkovou rozlohou približne štyri metre štvorcové a výkonom zhruba 2,5 kilowattov a 200 litrový objem zásobníka. Cena slnečných kolektorov sa pohybuje od 3 500 eur do 4 500 eur, závisí to od toho, pre aký výkon slnečných kolektorov sa domácnosť rozhodne. Podpora od štátu na kúpu a inštalovanie slnečných kolektorov by sa mala pohybovať od 1 200 do 1 700 eur. „Návratnosť investície do slnečných kolektorov je maximálne 10 rokov,“ konštatoval Tomeš.