Poslanci mali na hospodárskom parlamentom výbore rokovať o nových skutočnostiach v projekte dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Bod z programu rokovania nakoniec stiahli.
Poslanci parlamentu, ktorí sú členmi hospodárskeho výboru, sa mali na utorňajšom rokovaní pred začiatkom ďalšej schôdze Národnej rady SR (NR SR), dozvedieť najnovšie detaily o dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Poslanci sa mali oboznámiť s najnovšou analýzou dostavby mochoveckých blokov, ktorá hovorí o nových termínoch dostavby, či o potrebe navýšenia finančných prostriedkov pre tento projekt. Nakoniec sa však poslanci nič nové nedozvedeli. Tento bod totiž poslanci z rokovania hospodárskeho výboru stiahli. Podľa niektorých poslancov bola predložená správa neúplná a je ju potrebné dopracovať.
Dostavba bude meškať
Slovenské elektrárne už priznali, že tretí jadrový blok v Mochovciach nebude dostavaný skôr ako v poslednom kvartáli roka 2016 a štvrtý blok následne v roku 2017. Tretí blok je podľa Slovenských elektrární, ktoré jadrové bloky dostavujú, v súčasnosti dostavaný na takmer 80 % a štvrtý na 60 %. Dostavba tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa mala podľa pôvodných plánov ukončiť v roku 2012, respektíve 2013. Neskôr Slovenské elektrárne, ktoré jadrový bloky dostavujú, aktualizovali termíny dostavby na roky 2014 a 2015. Najviac zdržala dostavbu mochoveckých blokov podľa vyjadrení kompetentných implementácia nových bezpečnostných vylepšení. Elektrárne urobili celkovo 170 projektových zmien.
Navýšenie zatiaľ taja
Najvyšší predstavitelia slovenského dominantného výrobcu elektriny zatiaľ nechceli konkretizovať, o koľko sa dostavba mochoveckých blokov predraží. „Doteraz nový rozpočet nebol schválený. Stále to analyzujeme s akcionármi. Nie sme pripravení zverejniť tieto informácie skôr, ako to urobia spoločne naši dvaja akcionári,“ povedal pred týždňom na stretnutí s novinármi generálny riaditeľ Slovenských elektrární Luca D’Agnese. Dostavba jadrových blokov si mala podľa pôvodných plánov vyžiadať 2,8 miliardy eur, neskôr to bolo o jednu miliardu viac. Suma 3,8 miliardy eur je nateraz známa a akcionármi
Najviac zarobia Slováci
Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Na dostavbe pracovalo počas špičky 5 200 ľudí zo 150 dodávateľských spoločností. Slovenské firmy sa na dostavbe podieľali 54 %. Nasledovali české spoločnosti s podielom 21 % a talianske s 10-percentným podielom. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať výkon približne tisíc megawattov.
Majoritným vlastníkom Enel
Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.