Práce na dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) napredujú. Slovenské elektrárne, a.s. (SE), ktoré mochovecké jadrové bloky dostavujú, dokončili montáž hlavného cirkulačného potrubia primárneho okruhu štvrtého bloku atómovej elektrárne. „Potrubie primárneho okruhu je súčasťou chladiaceho systému reaktora, ktorý slúži na odvod tepla vytváraného v reaktore. Testy počas zvárania preukázali vysokú kvalitu montážnej práce vykonanej v špeciálnych podmienkach,“ informovala hovorkyňa SE Janka Burdová. Na treťom jadrovom bloku bola montáž tohto systému ukončená v decembri 2011.
Tretí mochovecký blok by mal byť dostavaný koncom roka 2014 a štvrtý o rok neskôr. Pôvodne sa malo do dostavby dvoch jadrových blokov investovať 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume približne 3 mld. eur. Podľa aktuálnych informácií si dostavba navyše vyžiada ďalších 682 mil. eur. Nové bloky budú mať výkon 880 megawattov.
Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.
Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochovských blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je približne 70 % a technologickej časti 30 %.
Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.