Prešovský kraj je na ceste k energetickej nezávislosti, spustil pilotný projekt zdieľania elektriny

Ide o prepojenie Spojenej školy v Starej Ľubovni s jej elokovaným pracoviskom Lomnička, ktoré je výrobcom energie z obnoviteľných zdrojov energie.
Fotovoltické panely, Trnava

Energetická Agentúra Smart Regiónu PSK spustila prvú skupinu zdieľania elektriny v kraji prostredníctvom Energetického dátového centra. Ide o prepojenie Spojenej školy v Starej Ľubovni s jej elokovaným pracoviskom Lomnička, ktoré je výrobcom energie z obnoviteľných zdrojov energie.

Významný míľnik v spotrebe elektriny

Ako uviedla hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová, ide o prvých priekopníkov v zdieľaní elektriny. Podľa Jeleňovej ide o významný míľnik v implementácii nových modelov spotreby a distribúcie elektriny, ktorý ukazuje veľký potenciál vo využívaní energie v kraji.

„Konkrétne ide o to, že na odbernom mieste v Lomničke sa vyrobí viac elektriny, než sa spotrebuje. Tento prebytok sa potom zdieľa s odbernými miestami v areáli Spojenej školy Stará Ľubovňa,“ uviedla Jeleňová s tým, že prebytky z výroby fotovoltického zariadenia prispievajú k zníženiu nákladov na elektrinu pre školu a zvýšeniu efektivity využívania elektriny z obnoviteľného zdroja.

Komunitná energetika na vzostupe

Založenie pilotnej skupiny zdieľania elektriny v Prešovskom kraji je prvým krokom k vybudovaniu komunitnej energetiky. „Ambíciou energetickej agentúry je vytvorenie skupiny zdieľania, ktorá bude zahŕňať všetky odberné miesta v správe prešovskej krajskej samosprávy, čím sa zabezpečí využitie všetkej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov v kompetencii kraja,“ dodala hovorkyňa PSK.

Tieto subjekty budú mať možnosť zdieľať elektrickú energiu vyrobenú z fotovoltických zariadení inštalovaných na ich budovách, ktorú nespotrebujú lokálne, s ostatnými organizáciami v rámci komunity. V súčasnosti sa pritom v Prešovskom samosprávnom kraji nachádza 15 fotovoltických zariadení (FVZ) s celkovým inštalovaným výkonom 460 kWp. Do budúcna je potenciál rozšírenia o ďalších 31 FVZ s inštalovaným výkonom 1200 kWp.

Prínos pre životné prostredie

Opatrenie zamerané na efektívnejšie využitie obnoviteľných zdrojov energie pomôže organizáciám dosiahnuť úspory nákladov na elektrickú energiu, ale zároveň prispeje k znižovaniu emisií CO2 a k ochrane životného prostredia v regióne. Systém plánuje agentúra neskôr rozšíriť aj do organizácií mimo zriaďovateľskej pôsobnosti župy. Opatrenie okrem iného pomáha stabilizovať výkyvy cien energie a posilňuje energetickú nezávislosť.

Viac k osobe: Daša Jeleňová

Odporúčané