Podľa prevádzkovateľov prenosových systémov ČR, Maďarska, Poľska, Slovenska a Rumunska stanovenie minimálnej dlhodobej cezhraničnej kapacity na úrovni 4,9 GW medzi Nemeckom a Rakúskom bez koordinácie s dotknutými stredoeurópskymi prevádzkovateľmi prenosových systémov spochybňuje celý koordinačný proces.
Prevádzkovatelia elektrizačných prenosových sústav Českej republiky, Maďarska, Poľska, Slovenska a Rumunska (ČEPS, MAVIR, PSE, SEPS a TRANSELECTRICA) vyjadrili vážne znepokojenie z netransparentného vývoja v súvislosti s implementáciou riadenia preťaženia na rakúsko-nemeckých hraniciach. Regulačné úrady Nemecka a Rakúska totiž 15. mája informovali o bilaterálnej dohode o spoločnom rámci pre manažment preťaženia. Podľa ich spoločného vyhlásenia schéma manažmentu preťaženia pri výmene elektriny na hraniciach medzi Rakúskom a Nemeckom bude platiť od 1. októbra 2018 a stanovuje minimálnu dlhodobú cezhraničnú kapacitu na úrovni 4,9 GW namiesto terajšej neobmedzenej obchodnej kapacity.
Zostali prekvapení
Prevádzkovateľov prenosových systémov ČR, Maďarska, Poľska, Slovenska a Rumunska prekvapil tento vývoj. Podľa ČEPS, MAVIR, PSE, SEPS a TRANSELECTRICA terajšia dohoda medzi regulačnými úradmi Nemecka a Rakúska nedokázala poskytnúť rovnaké podmienky pre obchodovanie v strednej Európe a ukončiť dlhotrvajúce uprednostňovanie rakúsko-nemeckého obchodu na úkor susedných členov Európskej únie. Konštatuje sa to v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. (SEPS).
Prevádzkovatelia elektrizačných prenosových systémov ČR, Maďarska, Poľska, Slovenska a Rumunska zopakovali, že dlho očakávané zavedenie riadenia preťaženia na rakúsko-nemeckých hraniciach je vo všeobecnosti krokom vpred. Avšak jednostranné stanovenie minimálnej dlhodobej cezhraničnej kapacity na úrovni 4,9 GW bez koordinácie s dotknutými stredoeurópskymi prevádzkovateľmi prenosových systémov spochybňuje celý koordinačný proces.
Sú pripravení
ČEPS, MAVIR, PSE, SEPS a TRANSELECTRICA deklarujú pripravenosť na ďalšie diskusie s relevantnými úradmi Rakúska a Nemecka. Zároveň vyslovujú nádej, že ohlásené konzultácie so susednými štátmi budú dobre organizovaným procesom, v ktorom sa stále môžu urobiť dodatky k bilaterálnej dohode a budú náležite zvážené v záujme dosiahnutia spoločného cieľa, a to tvorby európskeho vnútorného energetického trhu bez bariér.