Priemysel v EÚ bude podliehať najvyšším monitorovacím normám na zníženie emisií metánu, legislatívu však ešte musia schváliť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn, metán, plameň
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Európsky parlament a Rada Európskej únie (EÚ) sa v stredu dohodli na znížení emisií metánu v energetickom sektore eurobloku.

    Overovanie emisií metánu

    Podľa predbežnej dohody bude fosílny plynový, ropný a uhoľný priemysel nútený „správne merať, monitorovať, nahlasovať a overovať svoje emisie metánu podľa najvyšších monitorovacích noriem a prijať opatrenia na ich zníženie,“ uviedla Európska komisia. Rada a europarlament musia legislatívu ešte formálne schváliť.

    Komisia uviedla, že kompromis vyžaduje, aby prevádzkovatelia podávali správy o kvantifikácii a meraniach emisií metánu na úrovni zdroja, a núti ropné a plynárenské spoločnosti zisťovať a opravovať úniky metánu na pôde EÚ.

    Zakazuje tiež bežné odvzdušňovanie a spaľovanie, ktoré uvoľňuje metán do atmosféry, a obmedzuje odvzdušňovanie z tepelných uhoľných baní od roku 2027, pričom po roku 2031 sa zavedú prísnejšie podmienky.

    Dovozné zmluvy a normy EÚ

    Spoločnosti v ropnom, plynárenskom a uhoľnom sektore tiež musia vykonať inventarizáciu uzavretých, neaktívnych, upchatých a opustených aktív, ako sú studne a bane, aby monitorovali ich emisie, a čo najskôr prijať plán na zníženie týchto emisií.

    Keďže EÚ dováža veľké množstvá ropy, plynu a uhlia, dohoda od roku 2027 vyžaduje, aby nové dovozné zmluvy mohli byť spečatené len vtedy, „ak vývozcovia uplatňujú rovnaké povinnosti monitorovania, podávania správ a overovania ako výrobcovia z EÚ,“ uviedla Komisia.

    Emisie metánu sú jednou z hlavných príčin klimatickej zmeny. Plyn tiež spôsobuje vážne zdravotné problémy. Väčšina emisií pochádza z energetiky, poľnohospodárstva a odpadového sektora. EÚ, USA a ďalšie krajiny sa už skôr zaviazali, že do roku 2030 znížia celkové emisie metánu vo svete o 30 percent.

    Ďalšie k téme

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Firmy a inštitúcie: EK Európska komisiaEP Európsky parlamentRada Európskej únie