Pripravte svoju domácnosť na zimu: Ako spraviť z domu nízkonákladový a ušetriť na energiách?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Woman's hand takes euro money from wallet and places on heating radiator battery with temperature regulator. Expensive heating costs during cold season. Paying bills
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Chladné mesiace vedia byť energeticky náročné a mnohé domácnosti sa o tom presvedčili na vlastnej koži, keď im po posledných zimách prišlo vyúčtovanie za energie. Ak bývate v starom dome, bude oveľa ťažšie ušetriť počas vykurovacej sezóny nejaké to euro ako v modernom nízkoenergetickom dome.

Existujú však triky, ktorými dokážete náklady na kúrenie markantne znížiť, a to bez rekonštrukcie či väčších zásahov do stavby. O tom, „ako spraviť z domu nízkoenergetický a ušetriť na energiách“ nám porozprával riaditeľ odboru legislatívy, metodológie a vzdelávania Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) Michal Ilovič.

1. Pred zimou poriadne skontrolujte strechu

Stavby starnú, a to morálne aj technicky. Morálne zastaranie z pohľadu energetickej efektívnosti je stav, keď stavba nedosahuje dnešnú, čoraz vyššiu úroveň energetickej efektívnosti. Na udržanie požadovanej vnútornej teploty počas vykurovacej sezóny je tak potrebné dodať viac energie ako pre nový rodinný dom.

Technické zastaranie je opotrebenie používaním alebo poškodením, v dôsledku ktorého má dom napríklad väčšie straty tepla. Najmenej, čo môžete spraviť, je udržiavať dom aspoň na úrovni, ktorú dosahoval pri výstavbe. Renovovať a utesniť okná a dvere, obnoviť poškodenú izoláciu strechy, zabrániť zatekaniu, ktoré poškodzuje stavebné konštrukcie.

Podstatné je udržiavať tiež vykurovací systém a systém prípravy teplej vody v dobrom technickom stave, a to pravidelným odborným servisom a údržbou.

2. Nezakrývajte radiátory

Vykurovacie telesá by sa nemali zakrývať závesmi a umiestňovať pred ne nábytok. Inak bránite ohriatemu vzduchu cirkulovať v miestnosti, a tak aj napriek tomu, že kúrite, stále máte pocit chladu.

Teplo, kúrenie, radiátor
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

3. Aj v starom dome môžete regulovať teplotu v miestnostiach

V prvom rade je dôležité nezanedbať pravidelný odborný servis. Robiť zásahy na zdroji tepla, plynovom alebo inom kotle sa určite neodporúča. Účinnosť rozvodu tepla môžeme zvýšiť predovšetkým v prípade, že rozvody tepla vedú cez nevykurované priestory. V nich je potrebné rozvody dôsledne izolovať. Vo všeobecnosti platí, že hrúbka izolácie má byť približne taká, ako vnútorný priemer potrubia.

Pri starších rozvodoch však narážame na to, že potrubia sú vedené príliš blízko pri sebe. V takom prípade použite takú hrubú izoláciu, aká sa dá namontovať. Na vykurovacie telesá, radiátory, môžete nechať doinštalovať regulačné ventily, ktoré budete ovládať pomocou termostatickej hlavice. Vďaka nej viete nastaviť požadovanú teplotu pre každú miestnosť podľa toho, na čo ju používate. 

4. Izolačné podložky pod koberce poskytnú pocit tepla

Rôzne izolačné rohože a podložky pod koberce pre svoju nízku hrúbku síce nepredstavujú významnú izoláciu, ale môžu zvýšiť pocit tepla a prispieť ku komfortnému pocitu v domácnosti počas zimy. 

5. Ani plastové okná nie sú zázrak, treba ich pred zimou dobre skontrolovať

Aj dobré plastové okná si môžu po pár rokoch používania vyžadovať opätovné nastavenie tak, aby správne dosadalo krídlo na rám. V opačnom prípade tesnenie neplní svoju funkciu a dovnútra sa dostáva nežiadúci chlad, v mieste spoja okna a rámu sa v zime objavuje vlhkosť.

Rovnako sa odporúča postupovať pri vstupných dverách. Pri starších oknách a dverách je možné vymeniť opotrebované tesnenia alebo ich dodatočne nainštalovať.

Open window. PVC plastic.
Foto: Getty Images

6. Ohrievače nie sú tou najlepšou voľbou

Udržiavanie potrebnej vnútornej teploty je dôležité z komfortných, ale aj hygienických a technických dôvodov. Tak, ako sa človek necíti dobre v miestnosti, kde je zima, aj stavba takpovediac „trpí“, keď nie je vykurovaná.

Ak v zime klesne teplota na vnútornom povrchu pod kondenzačnú teplotu, bude sa na nej zrážať vzdušná vlhkosť. Tá je živnou pôdou pre rast plesní. Prenosné zdroje tepla fungujú na elektrinu, lokálne síce môžu pomôcť, vykurovanie však nenahradia.

7. Kúrenie pred odchodom na dovolenku nevypínajte

Je vhodné vetrať nárazovo a počas vetrania vypínať vykurovanie. Počas slnečných dní nechať slnko, nech vám s vykurovaním pomôže. V miestnostiach, kde sa nezdržiavate, odporúčame nastaviť hlavicu na nižší stupeň a pri odchode z domu na dlhší čas nastaviť vykurovanie na útlmovú teplotu.

Počas zimného obdobia však vykurovanie úplne nevypínajte. Opätovné zohriatie totiž trvá pomerne dlho a spotrebuje sa pri tom veľké množstvo tepla. 

8. Stále teplá voda bez energetických únikov

Ak máte sprchu alebo umývadlo ďaleko od ohrievača vody a chcete mať teplú vodu ihneď dostupnú, používa sa okruh cirkulácie teplej vody. Za toto komfortné riešenie ale platíte vo forme strát tepla z rozvodu.

Dnešné moderné cirkulačné čerpadlá teplej vody sa vedia spúšťať len vtedy, keď je to potrebné, napríklad pri poklese teploty v potrubí. Druhá možnosť je spúšťať cirkuláciu podľa času, napríklad ráno a večer počas pracovných dní.

9. Žrútom energie môže byť aj nesprávne nastavený bojler

Ohrievače vody nevyžadujú zásadnú údržbu, dôležité je ich správne nastavenie. Základné modely umožňujú iba nastavenie teploty vody, pričom platí: čím vyššia teplota v zásobníku, tým vyššie straty energie do priestoru.

Pokročilé modely potom umožňujú nastaviť časový program prípravy teplej vody. V lokalitách s tvrdou vodou sa odporúča inštalovať na prívod vody zmäkčovač, ktorý bráni vytváraniu nánosov na ohrievacom telese.

Solárne panely
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

10. Počas zimy môžete využiť slnečnú energiu

Pri ohreve vody myslite na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ktoré vedia znížiť náklady na jej zabezpečenie. Najjednoduchším a rokmi overeným spôsobom je využívanie slnečných kolektorov, ktoré zachytávajú slnečnú energiu a premieňajú ju na využiteľné teplo.

Druhou možnosťou je použitie fotovoltických panelov, ktoré premieňajú slnečné žiarenie na elektrinu. Tá má oveľa širšie využitie, ale môžeme ju použiť aj na napájanie elektrického bojlera.

V oboch prípadoch však musíte na začiatok vynaložiť nemalé prostriedky a pre efektívne využitie našich peňazí treba posúdiť návratnosť investície. Vo všeobecnosti platí, čím vyššia je vaša spotreba, tým skôr sa vám vložené peniaze vrátia.

11. Ak je nevyhnutná rekonštrukcia, takto ju zvládnete aj svojpomocne

Pri staršej stavbe musíte v prvom rade dbať na to, aby ste ju udržiavali v dobrom stave a predchádzali možnému poškodeniu poveternostnými vplyvmi. Ak plánujete čiastočnú obnovu s cieľom znížiť straty tepla, je určite dobrý nápad poradiť sa s odborníkom. Jednotlivé kroky obnovy totiž na seba môžu nadväzovať a je dôležité dodržať správne poradie. Ideálne je, keď si necháte vypracovať projekt komplexnej obnovy, ale s vedomím, že ju plánujete realizovať po častiach.

Pre dodatočnú izoláciu striech a stien je dnes dostupných veľa materiálov a techník. Každá z nich má výrobcom daný technologický postup použitia a niektoré hravo zvládnete aj svojpomocne. Vyvarovať sa treba tým výrobkom, ktoré sľubujú vysoké úspory za mimoriadne nízke ceny – tu je potrebné zvýšiť pozornosť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Ilovič
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra