Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ropné štáty, ktoré s ňou spolupracujú vo formáte OPEC+, vrátane Ruska, nezmenili svoje ciele pre dodávky ropy na svetový trh.
Opatrenia týkajúce sa ruskej ropy
Rozhodnutie padlo na nedeľňajšom stretnutí ministrov len deň pred tým, ako by mali začať platiť dve opatrenia týkajúce sa ruskej ropy – cenový strop uvalený Európskou úniou a skupinou G7 a bojkot väčšiny ruskej ropy zo strany únie.
Rusko odmietlo cenový strop na ropu, premýšľa o reakcii a varuje, že Európa bude svoje rozhodnutie ľutovať
Zatiaľ nie je jasné, ako tieto opatrenia ovplyvnia globálny trh ani čo spraví Rusko, ktoré pohrozilo zastavením dodávok do krajín dodržiavajúcich limit.
Vyhliadky na nižší dopyt po palivách
Ropa sa už aj tak obchoduje za nižšie ceny pre obavy, že šírenie ochorenia COVID-19 v Číne a tamojšie obmedzenia v rámci politiky nulovej tolerancie znížia v jednej z najväčších ekonomík sveta dopyt po rope. Obavy z recesie v USA a Európe tiež zvyšujú vyhliadky na nižší dopyt po palivách vyrobených z ropy.
Producenti ropy združení v OPEC+ znížia ťažbu o dva milióny barelov denne
Táto neistota je dôvodom, prečo OPEC+ v októbri pristúpil k zníženiu produkcie o 2 milióny barelov denne od novembra, pričom toto zníženie zostáva v platnosti. Tiež to môže viesť k tomu, že organizácia ponechá úrovne produkcie ropy nezmenené alebo ich ešte zníži, aby zabránila ďalšiemu poklesu cien. Nižšie ceny totiž znamenajú nižší príjem pre vlády producentských krajín.