Projekt prvej geotermálnej elektrárne pri Prešove získal povolenie, ide o významný míľnik

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Geotermálna elektráreň
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Projekt prvej slovenskej geotermálnej elektrárne v Ľuboticiach (okres Prešov) prešiel úspešne procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Zámer spoločnosti PW Energy, a.s., Košice sa tak môže posunúť do fázy realizácie, v rámci ktorej je plánované vyhĺbenie prvého prieskumného vrtu.

Celková výška investície v rámci prvej etapy projektu je 65 miliónov eur. Dokončenie prác a spustenie prevádzky je plánované na rok 2028.

Získali kladné stanovisko

Ako informoval projektový manažér PW Energy Michal Mašek, spoločnosť predložila úradom zámer výstavby geotermálnej elektrárne pri Prešove v júni 2021. V týchto dňoch získal investor kladné záverečné stanovisko v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (tzv. veľká EIA).

Toto povolenie umožňuje po takmer dvoch rokoch posunúť projekt v katastrálnom území obce Ľubotice do realizačnej fázy. V rámci nej je plánované vyhĺbenie prvého prieskumného vrtu, ktorým sa overí predpoklad vyhovujúcich parametrov hydrogeotermálnych podmienok v horninovom podloží tejto lokality. Ich výskyt bol indikovaný výskumom a lokácia neskôr spresnená vďaka rozsiahlemu seizmickému prieskumu vykonanému medzi rokmi 2018 a 2022.

„Ide o významný míľnik v snahe využívať aj na Slovensku geotermálnu energiu na energetické účely v čo najväčšej miere,“ uviedol predseda predstavenstva PW Energy, a.s. Milan Jankura. Dodal, že zapojenie tohto obnoviteľného zdroja je dôležité aj v kontexte výrazného kolísania cien energií a odklonu od fosílnych palív.

Nasledovať bude medzinárodný tender

V projekte pilotnej geotermálnej elektrárne na Slovensku bude účelom prieskumného vrtu s predpokladanou konečnou hĺbkou 3 500 až 4 000 metrov overenie hlbinnej geologickej stavby a hydrogeotermálnych pomerov v území. Na realizáciu vrtu sa použije vrtná súprava, ktorá podľa spoločnosti umožní bezpečné a spoľahlivé hĺbenie s využitím najmodernejších technológií.

„Predtým nás čaká výber dodávateľa vrtných prác. Už skôr sme oslovili potenciálnych záujemcov s prvotnou technologickou špecifikáciou, nasledovať bude medzinárodný tender,“ priblížil projektový manažér Michal Mašek, podľa ktorého z prieskumného vrtu očakávajú na povrchu prítok geotermálnej vody s teplotou približne 140 stupňov Celzia.

„Vychádzame z údajov, ktoré prešovskú kotlinu hodnotia z hľadiska geotermálneho potenciálu ako jednu z najperspektívnejších oblastí na Slovensku,“ dodal.

Prvá etapa projektu

Prieskumný geotermálny vrt sa v prípade overenia vhodných parametrov využije ako definitívny objekt pre dlhodobé čerpanie geotermálnych vôd s využitím na výrobu zelenej elektriny a s možnosťou dodávky tepla.

V rámci prvej etapy projektu sú plánované celkovo tri produkčné vrty. Doplní ich rovnaký počet reinjektážnych vrtov, cez ktoré sa bude ochladená geotermálna voda v nezmenenom objeme po odovzdaní svojho tepelného potenciálu vracať späť do podložia na opätovné využitie.

Inštalovaný výkon geotermálneho strediska Ľubotice bude v prvej etape približne 6,3 až 6,5 elektrického megawattu (MWe). Ročná produkcia elektrickej energie bude na úrovni viac ako 43-tisíc megawatthodín.

„Vyrobená elektrina predstavuje objem zodpovedajúci ročnej spotrebe približne 20-tisíc domácností. Zostatkové teplo z procesu môže slúžiť na vykurovanie viac ako 6 000 domácností,“ dodal Mašek s tým, že celkový geotermálny potenciál územia je zhruba trojnásobný.

Benefitov je viacero

Postupné využitie zostatkového tepla na viacerých úrovniach patrí podľa Mašeka k hlavným benefitom projektu. Horúca voda z geotermálneho systému je podľa neho vhodná ako zelený zdroj pre systém centralizovaného zásobovania teplom, môže teda zabezpečiť ekologické vykurovanie domácností v Prešove a okolí. Možné je aj využitie v priemysle či poľnohospodárstve. Do úvahy prichádza tiež využitie zostatkového tepla na rekreačné účely.

„Ušetrené emisie pri výrobe elektriny z geotermálnych zdrojov pri Prešove predstavujú v desaťročnom horizonte takmer 200-tisíc ton oxidu uhličitého oproti produkcii energií zo zemného plynu a až 340-tisíc ton v porovnaní s výrobou z uhlia,“ doplnil Mašek.

PW Energy realizuje prostredníctvom dcérskej spoločnosti PW geoenergy aj projekt geotermálnej elektrárne v okrese Žiar nad Hronom. Tento zámer je v záverečnej fáze posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal MašekMilan Jankura
Firmy a inštitúcie PW Energy