Ropa pokračovala v minulom týždni v pomalom raste, keď si pripísala vyše jednopercentné zisky. To posunulo severoamerickú zmes WTI nad 69-dolárovú hranicu a severomorský benchmark Brent nad 73-dolárovú métu.
Zdražovanie ropy
Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, po graduálnej sérii trojtýždenných ziskov sa komodita obchoduje na jednomesačných maximách. „Z marcových multimesačných miním sa odrazila o približne sedem percent,“ podotkol Pánis.
Ropa po šesťmesačných minimách rastie, spôsobuje to viacero faktorov
Hlavným faktorom za zdražovaním ropy bolo podľa neho oznámenie amerických sekundárnych sankcií na krajiny, ktoré kupujú venezuelskú ropu vo forme dodatočných 25-percentných dovozných ciel. Prvé správy hovorili, že toto opatrenie spôsobilo zastavenie nákupu suroviny z Venezuely čínskymi a indickými subjektmi.
Čierne zlato je najlacnejšie za posledný polrok, Trump vytvára neistotu v podnikateľskom prostredí
„To zrejme prispeje k zrýchleniu poklesu ťažby ropy v tejto latinskoamerickej krajine nad rámec očakávaní. Venezuela je po Iráne ďalšia krajina, ktorá čelí sprísneným americkým sankciám v ostatných týždňoch,“ dodal Pánis.
Robustný dopyt
K odrazu cien komodity prispeli podľa neho aj najnovšie dáta, ktoré hovoria o zatiaľ robustnom dopytu po nej pri väčšom ako očakávanom poklese zásob amerických ropných produktov.
Rast cien ropy však limitovali rastúce obavy z globálnej obchodnej vojny, čo vedie k revízii rastu svetovej ekonomiky nadol po tom, ako americký prezident Donald Trump podpísal dekrét o zavedení 25-percentných ciel na dovoz automobilov.
Obchodníci sú čoraz viac znechutení z neistoty, ktorú vytvára prezident Trump
„Obchodníci sú zároveň nervózni, aké ďalšie protekcionistické opatrenia prijme nová administratíva v Bielom dome a aká bude odpoveď zasiahnutých krajín,“ konštatoval Pánis.
Zásoby USA sa znížili
Ako dodal analytik 365.bank Tomáš Boháček, zásoby ropy v USA sa znížili o 3,3 mil. barelov v porovnaní s očakávaniami 956-tisíc barelov, na čo reagovala cena ropy rastom.
Ropa je vo výraznej strate, obchodníci sa obávajú rozhorenia plnotučnej obchodnej vojny
Navyše pozitívne boli aj údaje z amerického trhu práce, ktoré naznačujú, že dopyt po palivách v čase začiatku hlavnej motoristickej sezóny môže byť silnejší, než sa pôvodne predpokladalo.
„Ďalšie faktory vývoja na trhu s ropou však boli plne v rukách amerického prezidenta, ktorý predstavil svoj plán na zavedenie 25-percentných ciel na dovoz automobilov s účinnosťou od budúceho týždňa a na autosúčiastky od 3. mája,“ uzavrel Boháček.