Slovenská elektrizačná prenosová sústava splnila všetky podmienky pre udelenie certifikácie. Čo to všetko pre prevádzkovateľa slovenskej prenosovej sústavy znamená nám v rozhovore priblížil vedúci odboru právnych služieb SEPS Marián Halák.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) udelil v októbri certifikáciu akciovej spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) ako prevádzkovateľovi prenosovej sústavy.Čo z toho pre spoločnosť vyplýva?
– V prvom rade udelenie certifikácie znamená, že spoločnosť SEPS splnila podmienky oddelenia vlastníctva v zmysle tretieho energetického liberalizačného balíka EÚ transponovaného v slovenskom právnom poriadku. Následne členský štát, v tomto prípade Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR, určil spoločnosť SEPS ako prevádzkovateľa prenosovej sústavy.
Prečo bolo potrebné získať uvedenú certifikáciu? Mení sa niečo udelením certifikácie v postavení spoločnosti SEPS na elektroenergetickom trhu v rámci Slovenska lebo EÚ oproti minulosti?
– Získanie certifikácie je jednou z najzávažnejších povinností uložených Európskou úniou prostredníctvom tretieho liberalizačného balíka spoločnosti SEPS ako prevádzkovateľovi prenosovej sústavy. Bez nej nemôže byť spoločnosť schválená a určená členským štátom ako prevádzkovateľ prenosovej sústavy. Samotné aktivity a plnenie úloh vyplývajúcich z tejto funkcie sa nemenili. Podstatou certifikačného procesu a zároveň jedným z primárnych cieľov tretieho liberalizačného balíka je zabezpečenie vlastníckeho oddelenia prenosu elektriny od výroby a dodávky elektriny.
Na aké obdobie je udelená táto certifikácia? Vzťahujú sa na držiteľa certifikátu nejaké povinnosti, prípadne priebežné monitorovanie, aby si certifikát udržal?
– Certifikácia nie je časovo obmedzená. Napĺňanie, respektíve dodržiavanie predpokladov jej udelenia je však priebežne monitorované, porušenie podmienok udelenia certifikácie je možné sankcionovať.
Vzťahuje sa podobný proces a povinnosť certifikácie prevádzkovateľa prenosovej sústavy aj na spoločnosti s rovnakým pôsobením v ostatných krajinách EÚ? S ktorými krajinami máte užšiu spoluprácu a v akom zmysle?
– Tretí liberalizačný balík je sériou legislatívnych opatrení EÚ vo forme priamo aplikovateľných nariadení a smerníc, ktoré bolo v stanovenej lehote potrebné transponovať do právnych poriadkov členských štátov EÚ. Samotné napĺňanie podmienok na udelenie certifikácie je povinnosťou jednotlivých prevádzkovateľov prenosových sústav vo všetkých členských štátoch EÚ. Oddelenie vlastníctva, ktoré sme spomenuli vyššie, môžeme označiť za prvý z troch zásadných okruhov tretieho liberalizačného balíka. Druhým je vytvorenie úplne novej platformy na účely spolupráce prevádzkovateľov prenosových sústav nielen v rámci EÚ – Európskej siete prevádzkovateľov prenosových sústav pre elektrinu (ENTSO-E). V rámci tejto kooperatívnej platformy majú prevádzkovatelia prenosových sústav a ENTSO-E povinnosť vytvoriť sieťové predpisy (network codes), čo predstavuje tretí okruh tretieho liberalizačného balíka. Tvorba sieťových predpisov je najzávažnejším projektom spolupráce na úrovni EÚ a európskeho kontinentu v oblasti energetiky posledných rokov. Prostredníctvom sieťových predpisov, ktoré budú schválené Európskou komisiou formou tzv. komitologických nariadení ako vykonávacích predpisov, Európska únia harmonizuje technické a obchodné podmienky prenosu elektriny s cezhraničným dopadom. Na tejto úrovni prebieha veľmi intenzívna spolupráca jednotlivých prevádzkovateľov prenosových sústav a vzhľadom na počet zúčastnených a ich geografickú polohu sa uskutočňuje v rámci regionálnych skupín. Slovensko je, samozrejme, zaradené do regionálnej skupiny strednej a východnej Európy a najužšie spolupracuje s Českou republikou a Maďarskom.
Viac informácií o spoločnosti SEPS nájdete v našej databáze.