Dopyt po rope v rozvíjajúcich sa krajinách v apríli prvýkrát v histórii prekonal bohaté krajiny a konkurencia v boji o nerastné suroviny rastie. Vyplýva to zo správy amerického Federálneho úradu pre energetiku (EIA) zverejnenej v utorok.
Dopyt po rope v rozvíjajúcich sa krajinách bol v apríli historicky prvýkrát „vyšší než spotreba v krajinách Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD)“, píše sa v pravidelnej mesačnej správe EIA. Tá spotrebu ropy v krajinách OECD za štvrtý mesiac tohto roku odhadla na 44,3 mil. barelov denne, v krajinách mimo OECD na 44,5 mil. barelov denne. Hoci aprílové údaje môžu byť len sezónnym výkyvom, keďže dopyt po rope v západnej Európe a USA na jar tradične klesá, v roku 2014 sa podľa EIA potvrdí pozícia rozvíjajúceho sa sveta ako hlavného spotrebiteľa svetových zásob ropy. Celosvetová spotreba by podľa úradu mala tento rok narásť na 89,2 mil. barelov ropy denne.
Pred desiatimi rokmi podľa historických údajov rozvíjajúci sa svet spotreboval len dve tretiny toho, čo Západ. „Hlavnými prispievateľmi k rastúcemu celosvetovému dopytu po rope sú nečlenské krajiny OECD v Ázii, predovšetkým Čína,“ potvrdzuje EIA. Vyšší podiel na spotrebe majú rozvíjajúce sa krajiny však aj preto, lebo štáty v OECD v reakcii na ekologické otázky a stúpajúce ceny svoju spotrebu ropy znižujú. Barel ropy sa posledné tri roky predáva zväčša za viac ako 100 USD, čo viedlo niektoré rozvinuté ekonomiky k hľadaniu alternatívnych zdrojov tohto fosílneho paliva. Ropa Brent sa na Wall Street v utorok obchodovala za 104,42 USD za barel.