Rusi či Ukrajinci? Politici nemajú jasno v tom, kto je viac zodpovedný za prerušovanie dodávok ruskej ropy a plynu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zelenskyj, Putin
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský prezident Vladimir Putin. Foto: SITA/Jana Birošová, Vyacheslav Prokofyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP - koláž SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

O tom, že vojna na Ukrajine spôsobuje problémy s dodávkami ruského plynu či ruskej ropy do Európy, nepochybuje už nikto.

Rozdielne názory však môžeme počuť pri konštatovaní politikov, kto je viac zodpovedný za to, že dodávky ruskej ropy a plynu cez Ukrajinu ďalej do Európy sú prerušované alebo krátené.

Rusi či Ukrajinci. Podpredseda slovenského parlamentu Andrej Danko má v tom jasno. „Rusi nám nerobia z hľadiska dodávok ropy a plynu nič zlé,“ myslí si šéf národniarov.

Je Zelenskyj odtrhnutý od reality?

Bývalý minister hospodárstva a energetický analytik Karel Hirman však upozorňuje, že ruská strana tiež robí kroky, ktoré aj našim zákazníkom sťažujú prístup k pokojným dodávkam ropy a plynu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Predseda koaličnej SNS Andrej Danko, nám tvrdí, že Putinovo Rusko nám nerobí v dodávkach ropy a plynu nič zlé. Nechce nám ublížiť a keby aj, on má v Moskve také kontakty, že všetko vyrieši. A dodáva, že ukrajinský prezident Zelenskyj je v tomto odtrhnutý od reality,“ napísal na sociálnej sieti Hirman.

Zážitok s Putinovými raketami

Podľa Hirmana, v čase keď do slovenského éteru púšťal svoje vyjadrenia Andrej Danko, renomovaný svetový ekonomický denník Financial Times publikoval článok o tom, ako európski obchodníci s plynom od jari tohto roka, takmer úplne prestali využívať na uskladnenie svojho prebytočného plynu gigantické podzemné zásobníky plynu na západnej Ukrajine (najväčšie v Európe) pri Ľvove.

Putinove rakety totiž tieto zásobníky opakovane bombardovali na jar tohto roka, aj s plynom, ktorý tam vtedy bol uskladnený Európanmi. Našťastie sa Ukrajincom podarilo rýchlo opraviť poškodenú infraštruktúru a plyn sa podarilo dostať zo zásobníkov von. Ale po tomto ‚zážitku‘ s Putinovými raketami je jasné, že európski obchodníci nebudú už teraz riskovať,“ podotkol Hirman.

Ohrozenie energetickej bezpečnosti

Aj vďaka využívaniu ukrajinských zásobníkov, sme sa podľa neho mohli v Európe, a aj na Slovensku, tešiť na konci zimy z prudkého pádu cien plynu na trhu, na úroveň okolo 20 eur za megawatthodinu.

A aj vďaka tomu, že trh vie, že túto zimu sa ukrajinské zásobníky kvôli ruskému bombardovaniu nebudú môcť využívať, cena je už teraz dvojnásobná,“ upozorňuje Hirman.

Ďalšie nemalé straty pre útoky Rusov na Ukrajincov zaznamenáva podľa Hirmana aj slovenský plynovodný operátor Eustream. Pretože značná časť plynu do/a z ukrajinských zásobníkov plynula doteraz cez Slovensko.

Len pripomínam, že Eustream z 51 percent vlastní štát a donedávna z neho mal veľké príjmy do štátnej kasy vďaka daniam a dividendám,“ dodal Hirman.

Satelitné snímky

Bývalý minister hospodárstva sa čuduje, že najvyšší vládni predstavitelia nikdy neodsúdili tieto útoky Putina na ukrajinské zásobníky plynu, ktoré Slovensku spôsobili značné finančné straty a podobne, ako celej Európe, aj nám to zdražuje plyn.

A teda v konečnom dôsledku to naozaj ohrozuje našu energetickú bezpečnosť. Kto tu je mimo realitu a kto tu skutočne háji záujmy svojich krajín, hospodárstva a hlavne občanov?“ opýtal sa Hirman.

Karel Hirman znova upozornil, že kľúčová ruská meracia stanica Sudža na tranzitnom plynovode pri hranici s Ukrajinou, je poškodená. Rôzne poškodenia v jej areáli narastali postupne od 9. po 11. augusta. Zatiaľ sú zjavne poškodené administratívna budova a jedno z meracích zariadení.

Dokladujú to satelitné snímky, ktoré 12. augusta zverejnilo Radio Svoboda. Ruský Gazprom, ktorý cez Sudžu prepravuje svoj plyn smerom na Ukrajinu a ďalej na Slovensko a Rakúsko, zatiaľ udržuje denné dodávky na úrovni tesne pod úrovňou 40 mil. kubíkov. Čo je len o necelé tri milióny menej, ako bolo pred útokom ukrajinskej armády na Sudžu,“ konštatoval Hirman.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoKarel HirmanVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EustreamSNS Slovenská národná strana