Rusko spaľuje v továrni neďaleko hraníc s Fínskom veľké množstvo zemného plynu. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Rystad Energy, podľa ktorej tam denne zhorí 4,34 milióna metrov kubických plynu v odhadovanej hodnote 10 miliónov dolárov.
Plamene spoza hraníc
Závod Portovaja na skvapalnený zemný plyn podľa odborníkov páli plyn, ktorý by inak smeroval do Nemecka. Informoval o tom spravodajský portál BBC.
Prvé signály, že niečo nie je v poriadku, prišli od fínskych občanov spoza hranice, ktorí začiatkom leta zbadali na obzore veľký plameň.
Objavili nové ložisko obsahujúce zhruba 70 miliárd kubických metrov plynu
Výskumníci v júni tiež spozorovali značný nárast tepla vychádzajúceho zo zariadenia, pričom predpokladali, že pochádza zo spaľovania plynu.
Vedci sú znepokojení veľkým množstvom oxidu uhličitého a sadzí, ktoré spaľovanie vytvára, čo by mohlo zhoršiť topenie arktického ľadu.
Obmedzené dodávky plynu
Portovaja sa nachádza blízko kompresorovej stanice na začiatku plynovodu Nord Stream 1, cez ktorý prúdi plyn do Nemecka. Dodávky plynovodom sú od polovice júla obmedzené, pričom Rusi obmedzenie pripisujú technickým problémom. Nemecko tvrdí, že to bol čisto politický krok po ruskej invázii na Ukrajinu.
Aj keď presné dôvody spaľovania nie sú známe, objemy, emisie a lokalita sú podľa Sindreho Knutssona z Rystad Energy viditeľnou pripomienkou dominancie Ruska na európskych energetických trhoch.
Heger: Slovensko zanedbalo investície do alternatívy fosílnych palív z Ruska (video)
„Nemôže byť jasnejší signál – Rusko môže zajtra znížiť ceny energie. Ide o plyn, ktorý by sa inak vyvážal cez Nord Stream 1 alebo alternatívy,“ uviedol.
Rusi nemajú nových odberateľov
Nemecký veľvyslanec v Spojenom kráľovstve Miguel Berger sa pre BBC News vyjadril, že európske snahy o zníženie závislosti od ruského plynu „majú silný vplyv na ruskú ekonomiku“. „Nemajú iné miesta, kde by mohli predať svoj plyn, tak ho musia spáliť,“ skonštatoval.
Ceny energií na celom svete prudko vzrástli po tom, ako vlády zrušili pandemické lockdowny a ekonomiky sa vrátili do normálu. Ceny opäť vzrástli vo februári tohto roku, keď Rusko spustilo inváziu na Ukrajinu.
Nemecké zásobníky plynu sú už naplnené na viac ako 80 percent, trojdňová odstávka to však zrejme opäť zmení
Európske vlády hľadajú spôsoby, ako dovážať menej energie z Ruska, ktoré predtým dodávalo 40 percent plynu používaného v Európskej únii (EÚ).
V dôsledku toho sa zvýšili ceny za alternatívne zdroje plynu a niektoré krajiny EÚ, napríklad Nemecko a Španielsko, teraz zavádzajú opatrenia na úsporu energie.