Pred budúcotýždňovou schôdzkou Organizácie krajín vyvážajúcich ropu sa šéf firmy Rosnefť Igor Sečin a ruský minister energetiky Alexander Novak stretnú s predstaviteľmi Venezuely, ktorá je členom kartelu. Samotné Rusko podľa analytikov nemôže ponuku ropy príliš zmeniť.
Na „koordinované kroky pri obrane“ cien ropy vyzvalo Rusko Venezuelu, ktorá je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a pred budúcotýždňovým stretnutím kartelu Moskva plánuje do Viedne vyslať svoju delegáciu, aby túto myšlienku presadzovala. Do Viedne odcestujú Igor Sečin, šéf najväčšej ruskej ropnej spoločnosti Rosnefť, a minister energetiky Alexander Novak. Majú sa stretnúť s venezuelskými predstaviteľmi, ale Novakova hovorkyňa vo štvrtok uviedla, že minister sa nezúčastni na stretnutí OPEC-u.
Rusko potrebuje cenu ropy na úrovni 100 USD za barel, aby malo vyrovnaný rozpočet, ale nemá príliš možnosti podporiť klesajúce globálne ceny čierneho zlata. Rusko sa len málo zmenilo od roku 2008, kedy ho OPEC vyzval, aby sa k nemu pripojilo v znížení ponuky ropy. „Nič sa nezmenilo,“ povedal Valerij Nesterov, analytik Sberbank CIB. Dodal, že kým Čína vybudovala zásobníky, Rusko nijaké nové zariadenia nepostavilo. Jediným veľkým zariadením na uskladňovanie ropy, ktoré Rusko má, je plavidlo Belokamenka v Barentsovom mori, ktoré má kapacitu 2,6 mil. barelov. Zdroj z ropného prostredia však uviedol, že na stiahnutie 2 mil. barelov ropy z trhu denne je potrebných 365 takýchto plavidiel.
Nesterov ďalej uviedol, že Rusko má príliš nepriaznivé klimatické prostredie, čo znamená, že nemôže jednoducho zastaviť ťažbu ropy. „Ruské vrty jednoducho zamrznú, ak ich zastavíte,“ uviedol. To však neznamená, že Moskva sa nebude snažiť presvedčiť iných, aby pomohli podporiť cenu ropy, ktorá od júna klesla o 33 % na úroveň 78 USD za barel. Pozorovatelia trhu s ropou nie sú jednotní pokiaľ ide o výsledky schôdzky OPEC-u vo Viedni. Časť analytikov však hovorí, že produkcia kartelu by sa mohla znížiť až o 1,5 mil. barelov denne.