Rusko počas leta v porovnaní s úvodom roka predalo do Indie a Číny výrazne viac ropy a uhlia. Krajiny Európskej únie, ktoré sa dlhodobo spoliehali na ruské energie, ich nákupy prudko zredukovali v reakcii na ruskú vojnu na Ukrajine.
Nemecko predbehla len Čína
Centrum pre výskum energetiky a čistého ovzdušia (CREA) sídliace v Helsinkách informovalo, že Rusko za február až júl za predaj ropy, zemného plynu a uhlia dostalo 158 miliárd eur, pričom viac ako polovica tejto sumy, a to 85 miliárd, bola za export do Európskej únie.
Rusko sa stalo najväčším dodávateľom ropy pre Čínu, z prvej priečky vytlačilo Saudskú Arábiu
V rámci EÚ najväčším importérom fosílnych palív z Ruska v uvedenom šesťmesačnom období bolo Nemecko, ktoré ich doviezlo za 19 miliárd eur. Najväčším globálnym dovozcom energií z Ruska však bola Čína, ktorá ich nakúpila za 35 miliárd eur.
Import ropy sa má stopnúť čoskoro
Hoci však príjmy Ruska za vývoz energií stúpli, celkový objem ich exportu klesol o 18 percent v porovnaní s obdobím, v ktorom Moskva napadla Ukrajinu. EÚ od začiatku vojny znížila svoj dovoz energií z Ruska o 35 percent. Dovoz ruského uhlia do EÚ je zakázaný a import ropy sa má zastaviť v závere tohto roka.
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu vrátane Ruska sa dohodli na znížení ťažby
Rusko prudko zredukovalo prepravu zemného plynu do EÚ a tento týždeň naznačilo, že ho neobnoví, kým západné štáty nezrušia protiruské sankcie. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck však v pondelok povedal, že jeho krajina už nepredpokladá obnovenie dovozu ruského plynu.