Ruský exportér plynu Gazprom bude po minulomesačnej nútenej revízii kontraktov s nemeckým RWE čeliť ďalšiemu sporu o ceny po tom, čo talianska dcéra Électricité de France, spoločnosť Edison, iniciovala arbitrážnu procedúru. Informuje o tom na svojej internetovej stránke ekonomický týždenník Bloomberg Businessweek. Edison totiž požaduje podmienky dlhodobých dodávok, ktoré sú v súlade s trhovými cenami plynu. Gazprom podľa týždenníka potvrdil, že Edison podal návrh na arbitráž proti jeho dcére Promgas s tým, že talianska spoločnosť požaduje revízie cien od konca roku 2012.
„Sme presvedčení, že dosiahneme vzájomne akceptovateľné riešenie mimo arbitráže,“ cituje Bloomberg Businessweek reakciu spoločnosti Gazprom Export. Proces môže trvať mesiace aj roky a iniciovanie arbitráže nevylučuje podľa Gazpromu rokovania o alternatívnom kompromise medzi oboma stranami.
Tribunál pritom len minulý mesiac zaviazal Gazprom, aby prepojil dlhodobé kontrakty s RWE na spotové ceny. Bolo to prvýkrát, čo bol moskovský koncern donútený zmeniť kontrakt na základe arbitráže. Štátny Gazprom, ktorého dodávky pokrývajú štvrtinu potrieb európskeho trhu, momentálne rokuje aj s ďalšími spoločnosťami, ako sú Eni a GDF Suez. Rovnako aj v týchto rokovaniach sa diskutuje o revízii podmienok po tom, čo trhové ceny klesli výrazne pod zakontrahované sadzby.
Arbitráže medzi Gazpromom a nemeckým najväčším energetickým koncernom E.ON a tiež s poľskou firmou Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo však boli minulý rok prerušené po tom, čo sa obe strany dohodli vo vzájomných rokovaniach na nižších cenách, dodáva Businessweek.
Spoločnosť Edison, ktorá nakupuje zemný plyn z Ruska, Stredného východu a Severnej Afriky, je tiež v arbitráži s talianskou firmou Eni kvôli dodávkami zemného plynu z Líbye.
Edison okrem toho zvíťazil v apríli v arbitráži o nižšie kontraktačné ceny s alžírskym Sonatrachom. Bolo to prvýkrát, čo krajina prehrala spor v takom významnom rozhodnutí, povedal podľa Bloomberg Businessweek šéf Edisonu Bruno Lescoeur. Tento mesiac tak spoločnosť úspešne uzavrela druhé kolo rokovaní ohľadom kontraktu s alžírskym štátnym dodávateľom zemného plynu a dosiahla tiež dohodu s katarským Ras Laffan Liquefied Natural Gas Co.
Energetické podniky tlačia na to, aby dohody o dlhodobých kontraktoch viac kopírovali trhové ceny a nie ceny ropy, ktoré posledné štyri roky rástli. Exportéri plynu však argumentujú, že 40 rokov starý systém prepájania kontraktov na ceny ropy garantuje bezpečné dodávky a férové ceny.