Ruský plyn tečie na Ukrajinu cez päť krajín, Kyjev to stojí viac a prichádza o peniaze za tranzit

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zemný plyn
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ukrajina si rozhodnutím o zastavení tranzitu plynu cez jej územie strelila do vlastného kolena. Kyjev komoditu nakupuje drahšie a navyše prichádza o peniaze, keďže do krajiny tečie cez iné krajiny a musí to platiť. Ceny stúpajú a môže sa stať, že Brusel otočí a postaví sa na stranu slovenského premiéra Roberta Fica.

Ukrajina od minulého piatka výrazne navýšila dovoz plynu, a to najmä zo Slovenska a Maďarska. Ako na sieti X priblížil hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda, okrem spomínaných dvoch krajín plyn tečie k nášmu východnému susedovi aj cez Turecko, Bulharsko a Srbsko. „Ukrajina z tranzitu neprofituje, ale Slovensko aj Maďarsko áno,“ píše Kovanda.

Zo Slovenska tečie plyn na Ukrajinu cez plynovod Vojany-Užhorod, ktorý sa viac ako tri roky nepoužíval a ožil minulý týždeň. Ako vyplýva z údajov slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, vo štvrtok 13. februára malo prejsť vojanským plynovodom vyše 12 miliónov metrov kubických plynu a podobná preprava bol naplánovaná aj na tento piatok.

Plyn na Ukrajinu cez päť hraníc

Situácia v súvislosti s plynom sa zmenila od januára, keď Ukrajinci stopli tranzit cez svoje územie. Do koncu roku 2024 prúdil ruský plyn na Ukrajinu priamo z Ruska (ako súčasť virtuálneho reverzného toku) a krajina profitovala z jeho tranzitu na Slovensko, do Maďarska atď.,“ vrátil sa Kovanda do nedávnej minulosti.

Ale teraz, podľa hlavného ekonóma Trinity Bank, ruský plyn namiesto toho, aby prúdil na Ukrajinu cez jednu hranicu, ide až cez päť. Ešte horšie však podľa neho je, že Kyjev už nemôže odoberať plyn z tranzitu pre seba, pretože do konca roku 2024 si z neho odčerpával časť pre seba. Oficiálne ho Ukrajina kupovala napríklad od Slovenska, kde už nikdy nedotiekol a Kyjev ho odčerpával pre seba, kým bol ešte na jeho území,“ priblížil Kovanda.

Ako ďalej vysvetlil, ide o tzv. virtuálny reverzný tok, pretože ruský plyn – ktorý medzitým kúpilo Slovensko, teda komerčne slovenský plyn – prúdi akoby virtuálne spätne zo Slovenska na Ukrajinu.Po ukončení tranzitu ruského plynu však Kyjev už nemá možnosť odoberať ruský plyn priamo v rámci virtuálneho reverzného toku,“ doplnil.

Ceny plynu výrazne vzrástli

„Nová doba“ priniesla aj „nové ceny“ a plyn za posledný vyše týždeň výrazne zdražel, a to nielen Ukrajincom, ale aj celej Európskej únii.

Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) dosiahol v pondelok 10. februára dvojročné maximum, viac ako 58 eur za megawatthodinu. V nedeľu 16. februára v čase písania článku sa plyn nakupoval za takmer 51 eur za megawatthodinu.

Vývoj cien plynu na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku).
Vývoj cien plynu na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku). Zdroj: tradingeconomics.com.

Dôvodom vyšších cien plynu nie je podľa Kovandu len ukončenie jeho tranzitu cez Ukrajinu, ale tiež nepriaznivé počasie.

Ako upozorňuje agentúra Bloomberg, viac bezveterných dní túto zimu spolu s mierne chladnejším počasím a spomínanou stratou tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu, prinútilo krajiny využiť plyn zo zásobníkov, ktoré sú teraz naplnené z menej ako polovice, čo je najnižšia úroveň pre toto ročné obdobie od roku 2022.

Analytik Patricio Alvárez z Bloomberg Intelligence uviedol, že rýchlo sa vyčerpávajúce zásoby poukazujú na krehkosť dodávok v Európe. „Strata väčšiny ruských dodávok počas posledných troch rokov spôsobila, že európske trhy s plynom sa stali náchylnejšími na cenové šoky v reakcii na krátkodobé výpadky, dopyt po LNG v Ázii a zmeny počasia,“ priblížil.

Arne Lohmann Rasmussen, hlavný analytik spoločnosti Global Risk Management, pre spomínanú agentúru uviedol, že v posledných týždňoch je zvýšené riziko, že Európska únia vstúpi do jari s veľmi nízkymi zásobami plynu. Upozornil tiež na to, že v Európskej únii ceny rastú nielen na mesiac dopredu, ale aj na roky 2026 a 2027.

Postaví sa Brusel na stranu Fica?

Kovanda upozornil aj na kritickú situáciu na Ukrajine, ktorej zásobníky plynu sú naplnené len na menej ako 9 percent.

V dôsledku zintenzívnenia ruských útokov na ukrajinskú plynovú infraštruktúru v tomto roku a podcenenia plnenia zásobníkov v minulom roku, klesol objem plynu dostupného v krajine o tretinu, čo ju núti dovážať ešte viac a už teraz ju tlačia kriticky sa znižujúce zásoby tejto strategickej komodity,“ opísal situáciu Kovanda.

Pripomenul, že ruské sily podnikli v januári tohto roku intenzívnu sériu raketových a dronových útokov na ukrajinské zásobníky plynu, vrátane tých v západnej Ľvovskej oblasti. Rusov k útokom na ukrajinskú plynárenskú infraštruktúru povzbudilo spomínané zastavenie tranzitu, keďže teraz už nemajú čo stratiť, keď cez Ukrajinu aj tak nepreteká ruský plyn,“ dodal hlavný ekonóm Trinity Bank.

Ako píše v komentári Martin Dargaj, súčasnú s vysokými cenami plynu vie zvrátiť len spustenie prepravy zemného plynu cez Ukrajinu a naštartovanie jeho ťažby na Ukrajine. Aj podľa Kovandu rastie pravdepodobnosť, že Brusel sa paradoxne postaví na stranu slovenského premiéra Roberta Fica a prinúti Kyjev obnoviť tranzit, aj keď cez Ukrajinu bude prúdiť ruský plyn.

„Čím dlhšie budú ceny plynu vyššie, tým pravdepodobnejší bude návrat k určitému druhu toku ruského plynu cez Ukrajinu,“ povedala pre Bloomberg Florence Schmitová, európska energetická strategička holandskej Rabobank. Uvidíme teda, ako a či sa tieto predpoklady naplnia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lukáš Kovanda
Firmy a inštitúcie Eustream