Organizácia Greenpeace nie je spokojná s obnoveným konaním o zmene stavby pred dokončením tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Greenpeace nepovažuje zverejnené dokumenty na posudzovanie povolenia k dostavbe mochoveckých blokov za dostatočné. „Dokumenty boli zverejnené v podobe, ktorá sa nedá nazvať inak ako absurdnou. Napriek tomu, že sme sa tentoraz dostali na rozdiel od minulosti aj k predbežnej bezpečnostnej správe, ktorá je pre posudzovanie kľúčová, informácie v nej boli vyčiernené alebo vybielené tak, že sa z nej nič nedozviete,“ upozornil koordinátor kampaní Greenpeace Slovensko Pavol Široký.
Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) tvrdí, že v dokumentácii slúžiacej k povoľovaciemu konaniu boli vyčiernené citlivé informácie podľa platného zákona. „Sú to informácie, ktoré by mohli byť zneužité na naplánovanie teroristického útoku na jadrové zariadenie, a tým by mohlo prísť k ohrozeniu obyvateľstva a životného prostredia,“ reagovala pre agentúru SITA hovorkyňa úradu Zuzana Hosťovecká. „My nechceme vedieť žiadne citlivé informácie, ktoré by mohli viesť k obavám z útoku na elektráreň,“ tvrdí Široký.
ÚJD prehral v lete súdny spor s organizáciou Greenpeace o dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. NS zrušil štyri roky staré rozhodnutie úradu, v ktorom úrad zamietol organizácii Greenpeace účasť na konaní o zmene stavby pred dokončením dvoch mochoveckých blokov. Podľa Greenpeace je znovuotvorený proces opäť len fraškou z donútenia. „Nasvedčuje tomu aj to, že výstavba elektrárne napriek znovuotvoreniu posudzovania stále prebieha,“ konštatoval Široký.
Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by si nakoniec mala vyžiadať 3,8 mld. eur. Tretí jadrový mochovecký blok by mali uviesť Slovenské elektrárne do prevádzky koncom roka 2014 a štvrtý v roku 2015. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať približne tisíc megawattov.
Slovenské elektrárne, v ktorých Enel drží 66-percentný podiel, začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.