Ministerku hospodárstva Denisu Sakovú potešila zmena názoru ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vo veci obnovenia tranzitu plynu cez Ukrajinu smerom na Slovensko a ďalej na západ.
„Zelenskyj povedal, že je pripravený rýchlo podpísať kontrakt, ak je politická vôľa a príde signál zo Slovenska a ostatných krajín. Uvidíme, čo prinesú rokovania v ďalších dňoch. Postoj Slovenska je jasný. Na negatívne finančné dopady zastavenia tranzitu plynu cez Ukrajinu na Slovensko upozorňujeme dlhodobo,“ uviedla ministerka.
Prečo Zelenskyj pri plyne zmenil názor?
Za zmenou názoru ukrajinského prezidenta možno podľa hlavného ekonóma Trinity Bank Lukáša Kovandu hľadať dve silné politické osobnosti. Maďarského premiéra Viktora Orbána a amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Zelenskyj pri tranzite plynu otočil. Akou trasou k nám potečie, prečo zmenil názor a kto bude porazený?
„Trumpova administratíva sa rozhodla pozastaviť prakticky všetku zahraničnú pomoc, vrátane pomoci Ukrajine. Kyjev tak o to naliehavejšie musí hľadať zdroje príjmu inde, vrátane príjmov z tranzitných poplatkov za prepravu plynu cez svoje územie. Zároveň daný krok USA, či aspoň vyslaná hrozba pozastavenia americkej pomoci Ukrajine, oslabuje motiváciu Kyjeva si Trumpovu administratívu ďalej toľko predchádzať. Zelenskyj definitívne postrehol, že Trump jeho gesto v podobe zákazu tranzitu ruského ba dokonca aj azerbajdžanského plynu tak úplne neocenil. Prečo sa tak naviac ešte ďalej pripravovať o príjem z poplatkov za tranzit?,“ uviedol Kovanda.
Putinova operácia po Alijevovou vlajkou
Ukrajinský prezident podľa Kovandu ale otáča svoj názor aj preto, aby mohol ustúpiť maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi. Ten v piatok pohrozil, že bez obnovenia ukrajinského tranzitu bude vetovať predĺženie sankcií EÚ voči Rusku. Tým aktuálnym končí platnosť koncom januára.
„Maďarské veto by znamenalo aj rozmrazenie ruských devízových rezerv. Vďaka ich zmrazeniu pritom Západ od vlaňajška poskytuje Ukrajine finančnú pomoc, za ňu sám ručí výnosmi práve z ruských rezerv,“ podotkol Kovanda.
Orbán bojuje aj za Fica a lacné pohonné látky v Česku. Predĺženie sankcií proti Rusku podmieňuje tromi požiadavkami
Podľa ukrajinských expertov, v prípade náhlej ochoty obnoviť tranzit plynu cez Ukrajinu zo strany Zelenského ide o „Putinovu operáciu pod Alijevovou vlajkou“. Ukrajinský prezident Zelenskyj vlani zakazoval tranzit nielen ruského plynu, ale tiež plynu z Ruska, vrátane plynu, ktorý predtým do Ruska doputoval z Azerbajdžanu.
„Teraz ale otáča. Čo sa stalo? Náhle hovorí, že doslova s potešením bude cez Ukrajinu na Slovensko prepravovať azerbajdžanský plyn. Keď sa však pozrieme na mapu, tranzit plynu cez Ukrajinu sa môže robiť len tak, že by tento plyn na Ukrajinu pritekal z Ruska, aj keby bol kompletne, do poslednej molekuly, plyn rýdzo azerbajdžanský. Teraz teda Zelenskému azerbajdžanský plyn nevadí. Prečo? Zrejme sa spojilo viacero faktorov,“ konštatoval Kovanda.