- aktualizované 12. apríla 2023, 14:16
Samosprávy a podniky stále nevedia, ako to bude vyzerať s čerpaním energodotácií v druhom kvartáli tohto roka. Tvrdí to Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktoré preto vyzýva ministra hospodárstva Karla Hirmana, aby predložil zrozumiteľný a záväzný koncept pomoci s vysokými cenami energií pre podniky a samosprávy minimálne v druhom štvrťroku 2023.
Náklady za prvý kvartál
Uplynula už takmer polovica apríla, no podľa hnutia stále nie je jasné, s čím majú podporované inštitúcie počítať.
Štát by mal podľa vyhlášky za prvý kvartál dotovať 80 percent nákladov podnikom a samosprávam, ktoré majú pri elektrine megawatthodinu nad 199 eur a pri plyne nad 99 eur.
„Podniky a samosprávy potrebujú jasnú reč, ako to bude vyzerať s pomocou pri dodávke energií v nasledujúcich mesiacoch. Ministerská dotačná výzva pokryla v tomto roku len mesiace január až marec. Minister Hirman ešte vo februári vyhlásil, že k predĺženiu pomoci sa vyjadrí na základe vývoja cien na trhu s energiami, a nevylúčil, že cenové stropy sa znížia,“ uviedol ekonomický expert KDH Jozef Hajko.
Na ministerstve nič nezanedbali
K dotáciám za drahé energie, ak budú k dispozícii, sa samosprávy či podniky dostanú najskôr až koncom mája. Upozornil na to po stredajšom rokovaní vlády minister hospodárstva Karel Hirman.
Hirman a Budaj predstavia plán výstavby veterných elektrární, stavať vrtule hocikde nie je riešením
„Množia sa v posledných hodinách a dňoch rôzne výzvy, že kedy začneme vyplácať dotácie v druhom štvrťroku. Kompenzácie sa vyplácajú spätne. V nasledujúcich dňoch, v druhej polovici apríla, začneme vyplácať kompenzácie za mesiac marec. Keď niekto kritizuje ministerstvo, že spí alebo nereaguje, tak tomu nerozumie. Každý deň vyplácame milióny eur. Žiadosti za apríl budeme schopní prijímať až najskôr v druhej polovici mája,“ zdôraznil Hirman. Zároveň dodal, že na ministerstve hospodárstva nič nezanedbali.
Zníženie stropov
Kresťanskí demokrati podporujú zníženie stropov a pokračovanie v poskytovaní pomoci pre podniky a samosprávy.
„Toto všetko by sa malo diať s cieľom udržať konkurencieschopnosť slovenských firiem na medzinárodnom trhu a zohľadňujúc vývoj cien elektriny a zemného plynu na burzách,“ konštatoval Hajko.