Samosprávam by mal štát na boj s drahými energiami dať desiatky miliónov eur. Poverený minister hospodárstva Karel Hirman zatiaľ nevedel úplne konkretizovať sumu, ktorú ministerstvo rozdá v rámci kompenzácii vysokých účtov za energie.
Viac o téme: Energetická kríza
„Zdroje potrebujeme dostať od ministerstva financií, v súčasnosti dočísľujeme tú sumu, aká bude potrebná. Pôjde o desiatky miliónov eur,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Hirman.
Platí minuloročná dohoda cien
Štát vykryje samosprávam drahé energie podobne ako firmám, ktorým nereguluje cenu energií regulačný úrad.
Samosprávy budú môcť žiadať dotácie na energie. Aký bude systém kompenzácií?
Minister hospodárstva Karel Hirman informoval na stretnutí zástupcov združenia samosprávnych krajov SK8, že aj pre samosprávy platí ešte v minulom roku dohodnutá úroveň stropu vo výške 199 eur za megawatthodinu pre elektrickú energiu a 99 eur za megawatthodinu pre zemný plyn, pričom bude kompenzovaných 80 % oprávnených nákladov nad túto úroveň.
Systém kompenzácií pre samosprávy bude teda podobný ako pre subjekty vykonávajúce hospodársku činnosť, ktorý bol ministerstvom spustený v decembri 2022.
Ceny tepla z peletiek bez kompenzácie
To znamená, že kompenzácie za fakturované dodávky elektriny a plynu sa začnú uhrádzať za rovnakých podmienok, ako v tejto výzve od februára 2023, a to spätne za január. Za takýchto podmienok a takouto formou bude zatiaľ kompenzované obdobie prvého kvartálu 2023.
Únia miest podáva vláde návrh riešenia energeticko-klimatickej krízy a žiada prechod k obnoviteľným zdrojom
Ministerstvo hospodárstva zatiaľ neplánuje kompenzovať ceny energií samosprávam, ktoré používajú na výroby tepla peletky. Podľa ministra Hirmana totiž megawatthodina vyrobeného tepla z peletiek kúpených za „rozumnú“ cenu je stále ďaleko lacnejšia ako megawatthodina tepla vyrobeného prostredníctvom plynu. Ceny tepla z peletiek by sa tak ani do kompenzačného mechanizmu nezmestili.