Náš podiel OZE na spotrebe klesol minulý rok na 12 %, pričom cieľ do roku 2020 je 14 % a následne sa má ďalej zvyšovať na minimálne 20 %.
Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) a ďalšie odborné združenia upozorňujú, že Slovensko nemusí dodržať podiel obnoviteľných zdrojov energie na spotrebe energií. Ako zaznelo na Európskom fóre pre obnoviteľné zdroje energie (EUFORES), slovenský podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na spotrebe klesol minulý rok na 12 %, pričom cieľ do roku 2020 je 14 % a následne sa má ďalej zvyšovať na minimálne 20 %. „Obavy z napĺňania týchto cieľov umocňuje absencia stratégie, či koncepcie rozvoja OZE,“ uviedla riaditeľka SAPI Veronika Galeková.
Podnikatelia a združenia pomenovali problémy, s ktorými krajina, pri napĺňaní energetických cieľov EÚ, bojuje. „Najčastejšie sa v tejto súvislosti spomínali bariéry rozvoja, nekoncepčnosť, nesystémovosť a netransparentnosť,“ dodala Galeková. Podľa nej je frustrujúce niekoľko rokov opakovať to isté a popri tom počúvať, ako čísla ukazujú, že je všetko v poriadku. „Čísla sú jedna vec a prax úplne iná. Jediná podpora OZE na Slovensku je cez program Zelená domácnostiam, no o serióznom odvetví, s tisíckami pracovných miest sa však hovoriť nedá. Kým v okolitých krajinách podpora OZE funguje, u nás sa vytvárajú len zbytočné bariéry rozvoja a nové, protiústavné poplatky,“ zdôraznila Galeková.
Ján Petrovič z Ministerstva hospodárstva SR na spomínanom európskom fóre zas hovoril o napĺňaní energetických cieľov EÚ. Tie sa podľa neho plnia a nie je dôvod na obavy. „Faktom však ostáva, že už štyri roky máme na Slovensku tzv. “stopstav“ a na Slovensku sa nevybudovala a nepripojila takmer žiadna nová elektráreň vyrábajúca z OZE,“ upozornila Galeková.
Európske fórum pre obnoviteľné zdroje energie sa uskutočnilo v Národnej rade SR minulý týždeň. Na fóre sa zúčastnili slovenskí odborníci z oblasti zelenej energie. Stretnutia sa zúčastnilo viacero občianskych a profesijných združení, podnikateľov, akademikov, ale aj zástupca ministerstva hospodárstva, či niekoľkí zástupcovia Európskej komisie a Národnej rady SR. „Aj napriek oficiálnemu pozvaniu však bola účasť zástupcov dôležitých štátnych inštitúcií veľmi slabá, čo napovedá o snahe Slovenska plniť svoje záväzky voči EÚ. Medzi pozvanými pritom boli okrem ministerstva hospodárstva, ktoré ako jediné zástupcu vyslalo, aj ministerstvo financií a životného prostredia, ÚRSO a všetkých 150 poslancov Národnej rady SR,“ konštatovala Galeková.