Šefčovič s Trumpom otvárali nový LNG terminál. Zvýši sa ponuka plynu a energetická bezpečnosť, tvrdí eurokomisár.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
|
Eurokomisár Maroš Šefčovič pri Air Force One. Zdroj: facebook.com

Dodávky skvapalneného plynu z USA do Európy dynamicky rastú. Nové zdroje plynu podľa eurokomisára Maroša Šefčoviča zvyšujú energetickú bezpečnosť Európskej únie, vrátane Slovenska.

Otvorenie nového LNG terminálu v americkej Louisiane prispeje k vyššej energetickej bezpečnosti Európskej únie, vrátane Slovenska. Vyhlásil to eurokomisár Maroš Šefčovič, ktorý sa na palube amerického prezidentského Air Force One spolu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom presunul z Washingtonu na slávnostné otvorenie nového terminálu. Týmto krokom sa podľa Šefčoviča obohatí ponuka plynu pre Európu, čím sa zároveň štartuje nová etapa v strategickej spolupráci medzi starým kontinentom a USA.

Ako ďalej informovala Šefčovičova hovorkyňa Renáta Goldírová, energetická bezpečnosť, vrátane diverzifikácie v oblasti plynu, je jeden z kľúčových cieľov Energetickej únie, ktorú ako eurokomisár zastrešuje Maroš Šefčovič. Európska komisia chce, aby každý členský štát mohol nakupovať plyn priamo alebo nepriamo z niektorého LNG terminálu na území Európskej únie. Potrebnú infraštruktúru doteraz podporila sumou približne 656 miliónov eur.

Šefčovič Trump
Eurokomisár Maroš Šefčovič s prezidentom USA Donaldom Trumpom na palube Air Force One. Zdroj: SITA

Trojnásobný potenciál

V súčasnosti pritom Európska únia dováža približne 72 miliárd metrov kubických (bcm) skvapalneného plynu. Vďaka infraštruktúre by však dokázala doviezť až 210 bcm, čo by pokrylo zhruba polovicu súčasnej spotreby plynu. Aj to podľa eurokomisára ukazuje veľkosť priestoru na spoluprácu s USA.

“Cez novú infraštruktúru, či už ide o plynovody alebo o LNG terminály na skvapalnený plyn, zvyšujeme konkurenciu na trhu, od čoho si sľubujeme aj nižšie ceny plynu. Toto bolo osobitne dôležité pre strednú a juhovýchodnú Európu, kde sme podporili projekty ako napríklad plynové prepojenie medzi Poľskom a Slovenskom alebo LNG terminál na severe Poľska,“ uviedol Šefčovič s tým, že aj Slovensko by tak malo mať tri rôzne zdroje plynu. Okrem ruského plynu prúdiaceho cez Ukrajinu, taktiež nórsky plyn prúdiaci cez baltický plynovod a takisto skvapalnený plyn prichádzajúci cez Poľsko.

Novú dynamiku do americko-európskej spolupráce v oblasti LNG vlialo stretnutie predsedu Európskej komisie Jean Claude Junckera s prezidentom Donaldom Trumpom v júli 2018. Export z USA odvtedy vzrástol o 272 %. Celkovo viac ako tretina amerického LNG dnes smeruje práve do Európskej únie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska únia