Slovenská elektrizačný prenosová sústava (SEPS) sa koncom roka pripojila do medzinárodných platforiem MARI a PICASSO. Tento vstup so sebou priniesol aj neočakávané situácie. Na fungovanie Slovenska v platformách sme sa spýtali Mariána Širanca, člena predstavenstva a vrchného riaditeľa úseku slovenského elektroenergetického dispečingu a obchodu SEPS.
Ako prebiehali prípravy a aké sú Vaše skúsenosti po prvých mesiacoch v platformách MARI a PICASSO?
Pripojeniu SEPS, respektíve Slovenskej republiky k medzinárodným platformám pre výmenu regulačnej energie PICASSO (5. 11. 2025) a MARI (3. 12. 2025) predchádzala niekoľkoročná príprava. Počas nej boli vykonané rozsiahle zmeny v oblasti legislatívy, aplikovanej obchodnej logiky, ale najmä v oblasti riadenia prenosovej sústavy na Slovensku.
Z tohto pohľadu boli posledné dva roky veľmi intenzívne. Rozsah zmien pokrýval procesy od prípravy prevádzky, cez dispečerské riadenie, až po technické a obchodné vyhodnotenie a následné zúčtovanie, či už disponibility podporných služieb, alebo regulačnej elektriny.
Výsledkom bolo úspešné pripojenie SEPS do týchto platforiem. V rámci nich majú slovenskí poskytovatelia podporných služieb možnosť ponúkať svoje zdroje nie len pre potreby SEPS, ale aj pre potreby pripojených zahraničných prevádzkovateľov prenosových sústav.
Špeciál: Bratislava je o krok bližšie k elektrickej stanici vo Vajnoroch, skvalitní sa dodávka elektriny
Projekt takéhoto rozsahu po jeho produkčnom nasadení prirodzene vyžaduje určitý čas na stabilizáciu. Pripojenie SEPS k platformám bolo z pohľadu jej prevádzkovateľov hodnotené ako doteraz najhladšie.
Vstup do platforiem, najmä platformy PICASSO, spôsobil v prvých dňoch v oblasti cien odchýlky niekoľko neštandardných situácií. Ceny odchýlok sústavy v niektorých zúčtovacích periódach vzrástli významne nad obvyklú úroveň z predchádzajúceho obdobia, čo bolo spôsobené zmenami v cenách regulačnej energie.
Zapríčinili to nielen samotný algoritmus platformy, ale aj deregulácia ceny regulačnej energie a zmena správania poskytovateľov podporných služieb. Tí začali ponúkať regulačnú elektrinu na hraniciach cenových rozsahov, ktoré sú v dôsledku čiastočnej deregulácie cien regulačnej elektriny, v súlade s pravidlami platforiem, stanovené na ±15 000 €/MWh.
Navyše, v prvých dňoch po vstupe do platformy PICASSO došlo k trom závažným incidentom, ktoré nijako nesúviseli so samotným pristúpením do PICASSO. Jeden z incidentov sa týkal nepresného odhadu výroby obnoviteľných zdrojov energie zo strany konkrétneho subjektu a ďalšie dva incidenty sa týkali masívnych výpadkov výrobných zdrojov, ktoré vyvolali vysokú potrebu aktivácie kladnej regulačnej elektriny.
Akým spôsobom sa zmenil spôsob vyhodnotenia odchýlok a RE?
Vstupom do platforiem sa naplno prejavila nová filozofia, ktorá sa týka rolí SEPS a OKTE pri výpočte odchýlok sústavy a výpočtu a zúčtovania odchýlok voči subjektom zúčtovania. Za výpočet ceny a veľkosti odchýlky sústavy zodpovedá od 1. 7. 2024 SEPS, pretože v aktuálnom novom nastavení, v ktorom figurujú platformy MARI a PICASSO, už OKTE nemá k dispozícii všetky údaje, ktoré sú pre tieto výpočty potrebné.
Je zabezpečená výmena dát medzi SEPS a OKTE v súlade s týmto novým modelom?
Áno. Počiatočné menšie nezrovnalosti boli vyriešené v rámci stabilizácie produkčnej prevádzky k 31. 1. 2025, čo bol termín pre proces konečného zúčtovania za mesiac november 2024.
Aké dopady na finančné toky a zábezpeky subjektov zúčtovania mali vzniknuté nezrovnalosti v dátach?
Vzorec pre určenie finančnej zábezpeky je určený v prevádzkovom poriadku OKTE.
Požiadavky na navýšenie finančných zábezpek na mesiac január 2025 oproti predchádzajúcim mesiacom boli primárne spôsobené zvýšenými zúčtovacími cenami odchýlky sústavy v mesačnom vyhodnotení za november 2024, nakoľko OKTE určuje výšku zábezpeky na základe zúčtovacích cien spred dvoch mesiacov.
Navyše, požiadavka na navýšenie finančných zábezpek bola umocnená spomínanými vážnymi incidentmi v priebehu novembra, tesne po pripojení k platforme PICASSO.
Vo väčšine prípadov, keď sa zmenila zúčtovacia cena odchýlky medzi mesačným a konečným vyhodnotením odchýlky, sa cena v konečnom vyhodnotení zvýšila. Finančná zábezpeka na január bola teda určená z nižšej ceny a na potrebnú výšku finančnej zábezpeky to nemalo negatívny vplyv.