Ropná spoločnosť Royal Dutch Shell bude pokračovať v projekte konštrukcie najhlbšieho morského vrtu na ťažbu ropy a zemného plynu v Mexickom zálive. Vrt by mal po dokončení ropu čerpať z hĺbky takmer 3 kilometre. Firma o tom informovala v stredu. Shell chce s produkciou začať do roka 2016, a to napriek tomu, že ceny ropy klesajú. „Táto dôležitá investícia je dôkazom nášho nepoľavujúceho záujmu o účasť na nasledujúcej generácii hlbokomorských projektov, ktoré umožnia nárast produkcie v severnej aj južnej Amerike,“ povedal viceprezident americkej pobočky Shell zodpovedný za tento typ projektov John Hollowell.
Produkcia počas prvej fázy by mala dosahovať maximum 50 tis. barelov ropy denne, projekt však bude mať viac fáz. Celková kapacita vrtu sa predpokladá na ekvivalent 2 mld. barelov ropy. „Ultrahlboké“ vrty, ktoré čerpajú ropu spod morského dna minimálne 1,5 km pod hladinou, sú podľa analytikov 11,5 krát efektívnejšie ako pobrežné náleziská.
Projekt by mal vzniknúť v oblasti približne 300 km juhozápadne od mesta New Orleans, kde je umiestnený aj v súčasnosti najhlbší funkčný ropný vrt Perdido s hĺbkou 2,85 km. Ten je dvakrát hlbší ako známy vrt spoločnosti BP, z ktorého po havárii v apríli 2010 niekoľko týždňov vytekala ropa do Mexického zálivu a na ktorom zomrelo 11 ľudí. Shell chce v rámci projektu postaviť modernú plávajúci plošinu so skladovacím zariadením a prekladiskom ropy, ktorá bude mať zároveň ako prvá na svete schopnosť bezpečného odpojenia od podmorského ťažobného zariadenia v nepriaznivom počasí. Obdobný projekt v Mexickom zálive s hodnotou 4 mld. USD začiatkom týždňa ohlásila aj spoločnosť Exxon Mobil. Ropný gigant BP rozvoj svojich aktivít v tomto regióne pre ťažké podmienky na trhu a rastúcim nákladom odložil.