Situácia na slovenských pumpách by sa mala upokojiť, ceny by sa podľa analytika mohli postupne znova znižovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tankovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Situácia na slovenských čerpacích staniciach by sa mala v najbližších dňoch upokojiť. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček, ceny pohonných hmôt na slovenských čerpačkách by sa dokonca mohli znova začať postupne znižovať. Ceny palív u nás už nateraz totiž svoj potenciál rastu z titulu posledných rastov cien ropy na svetovom trhu a cien palív na Rotterdamskej burze vyčerpali.

Očakávame, že by sa v budúcom týždni mohli začať ceny palív postupne znižovať. Pri dlhšom výhľade však existuje riziko, že ceny budú vzhľadom na aktuálnu situáciu pri rope, americkom dolári a prichádzajúcich správ z USA, viac premenlivé,“ dodal Boháček.

V najbližšom čase nepríde k zásadnej zmene

Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, napriek tomu, že cena ropy Brent zastavila v ostatných dňoch rast a ponorila sa späť pod 80 dolárov, v najbližšom čase nepríde k zásadnej zmene cien na našich čerpacích staniciach.

Cena benzínu podľa neho ostane naďalej v najbližšom čase v okolí 1 eura a 60 centov a cena nafty nad 1 eurom a 55 centami, hoci prestane atakovať métu 1 euro a 60 centov. „Ide o najvyššie úrovne od jari minulého roka,“ podotkol Pánis.

Ceny palív v ostatných krajinách

Zastavenie zdražovania, no s relatívne vyššími cenami bude podľa Pánisa realitou aj v okolitých krajinách. Naďalej však bude platiť, že naši západní susedia v Českej republike by mali mať v susedných krajinách EÚ najlacnejší benzín, ktorého cena by sa však nemala posúvať nad 1 euro a 45 eura po prepočte z českých korún.

O viac ako 10 centov je v porovnaní so slovenským priemerom lacnejší benzín v Poľsku, kde by jeho cena však mohla zostať pod 1 eurom a 60 centami. „Lacnejšie možno natankovať do zážihových motorov aj v Maďarsku a Chorvátsku, pričom slovinské ceny sa pohybujú len mierne nad 1 eurom a 50 centami. Priemerné ceny v Rakúsku by mali ostať mierne nižšie ako slovenské,“ dodal Pánis.

Česká republika je najlacnejšia z regiónu aj čo sa týka nafty, hoci jej cena ostane nad 1 eurom a 40 centami. Lacnejšia nafta je aj v Poľsku, kde sa pohybuje okolo 1 eura a 50 centov. Naopak, najdrahšia nafta zo susedných krajín EÚ je v Rakúsku, kde presahuje 1 euro a 60 centov pričom okolo tejto méty sa pohybuje aj v Maďarsku. Slovinské a chorvátske ceny sú oproti slovenským vyššie zhruba o 2-3 centy.

Priemerné ceny benzínu pokračovali v raste

Ako dodal Boháček, ceny benzínu sa u nás pohybujú v priemere o 12 centov nižšie ako v celej EÚ a o 17 centov nižšie ako vo všetkých krajinách eurozóny. Nafta je doma lacnejšia o 9 centov ako v EÚ, respektíve o 12 centov v porovnaní s eurozónou.

Priemerné ceny benzínu na domácich čerpacích staniciach v 3. týždni tohto roka v porovnaní s predchádzajúcim týždňom opätovne pokračovali v raste, a to približne o 3 centy. Benzín natural 95 oktánov sa v priemere predával za 1,594 eura za liter a cena 98-oktánového benzínu bola 1,78 eura za liter. Liter motorovej nafty sme v rovnakom období tankovali rovnako drahšie a to v priemere za 1,546 eura za liter.

Ceny benzínov sú u nás dnes na úrovniach z júla minulého roka a v porovnaní s minulým januárom dnes tankujeme o 2,4 % drahšie. Nafta sa predáva za ceny z polovice apríla 2024 a takto pred rokom sme ju tankovali o 3 centy na liter lacnejšie,“ konštatoval Boháček.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stanislav PánisTomáš Boháček