Situácia s neplánovanými tokmi elektriny sa zlepšila

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SEPS elektrické vedenie
Ilustračné foto SEPS

Pomohli tomu špeciálne transformátory nainštalované na nemecko-českých a nemecko-poľských hraniciach.

Slovensko muselo dlhšie obdobie čeliť takzvaným neplánovaným tokom elektriny. Tie vznikajú pre cezhraničné transakcie uzavreté v rámci spoločnej nemecko-rakúskej obchodnej zóny. Nemci a Rakúšania totiž pri obchodnej výmene, ktorú si medzi sebou dohodnú, prenášajú veľkú časť elektrickej energie cez susediace štáty, keďže krajiny nemajú medzi sebou vybudované dostatočné množstvo elektrických vedení. Neplánované toky elektriny môžu v extrémnych prípadoch vyvolať takzvaný blackout, čiže úplný výpadok elektriny v sieti. Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), ktorá má na starosti prevádzkovanie našej prenosovej sústavy uviedla, že situácia s neplánovanými tokmi sa nateraz zlepšila.

Pomohli transformátory

„Inštaláciou špeciálnych transformátorov s priečnym vinutím na nemecko-českých a nemecko-poľských hraniciach sa situácia zlepšila, lebo časť nevyžiadaných tokov z nemeckej sústavy sa odklonila naspäť. Tieto transformátory pôsobia limitujúco na neplánované toky,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák.

Európska dohoda

Súčasne v Európe prebiehajú aktivity zamerané na plnenie návrhu združenia európskych regulátorov (ACER) na rozdelenie spoločnej nemecko-rakúskej obchodnej zóny. Pre túto zónu sa navrhli technické obmedzenia na úrovni troch megawattov. „Je to v tejto oblasti technicky dosiahnuteľné maximum. Technickým obmedzením sa zabráni vzniku obchodných tokov, ktoré podstatne presahujú uvedenú hranicu,“ dodal Deák.

Zatiaľ nepristúpili

Nemecko a Rakúsko však zatiaľ na technické obmedzenie na úrovni troch megawattov nepristúpili. „Rakúsky a nemecký regulátor zatiaľ prijali spoločne obmedzenie nemecko-rakúskych tokov na úrovni 4,9 megawattov, čo je takmer až dvojnásobok reálnych možností. Rokovania preto pokračujú,“ konštatoval Deák.

Pokojná zima

Okrem neplánovaných tokov elektriny zaťažuje našu prenosovú sústavu aj extrémne zimné počasie. Prevádzkovateľ prenosovej sústavy však cez zimu nezaznamenal žiadne väčšie problémy vymykajúce sa štandardu. „V zime rastie zaťaženie prenosovej sústavy, spotreba elektriny je logicky vyššia. Tomu prispôsobujeme prípravu prevádzky a snažíme sa nakúpiť viac regulačných rezerv. Tento rok sme opäť všetky problémy, ktoré sa vyskytli, zvládli,“ uzavrel Deák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava