Prevádzkovateľ distribučnej siete zemného plynu na Slovensku, spoločnosť SPP – distribúcia, prichádza s projektom poukazov na výmenu starých plynových kotlov za moderné nízkoemisné plynové kondenzačné kotly.
Nízkoemisný plynový kondenzačný kotol
Pološtátna spoločnosť SPP – distribúcia podporí nákup nového nízkoemisného plynového kondenzačného kotla poukazom v hodnote do 600 eur.
„V súvislosti s aktuálnou energetickou krízou by sme radi pomohli odberateľom zemného plynu pri výmene ich starého plynového kotla za moderný kondenzačný. Odberateľ kúpou zľavneného nového kondenzačného kotla ušetrí dvakrát. Nielen na jeho nákupnej cene, ale okamžite aj na nákladoch na vykurovanie a teplú vodu, keďže plynová kondenzačná vykurovacia technológia, oproti starším kotlom, dokáže zákazníkovi ušetriť až 23 % nákladov na plyn,“ vysvetlil generálny riaditeľ distribučnej spoločnosti Martin Hollý.
Elektrina už atakuje 150 eur za megawatthodinu, na trhoch výrazne zdražel aj plyn
Prechod na vykurovanie kondenzačným plynovým kotlom znamená podľa šéfa SPP – distribúcia okrem nižších nákladov na plyn zároveň aj nižšie emisie skleníkových plynov.
Dlhodobý cieľ
V rámci zlepšovania životného prostredia je dlhodobým cieľom spoločnosti SPP – distribúcia vytvorenie čo najpriaznivejšieho regulačného, legislatívneho a technického prostredia podporujúceho čo najväčšiu implementáciu bezemisných alebo nízkoemisných plynov ako biometán či vodík do plynárenskej infraštruktúry na Slovensku.
Distribučná spoločnosť od roku 2021 vo svojej sieti plynovodov distribuuje biometán prvého slovenského výrobcu a v blízkej budúcnosti k sieti pripojí ďalšie zdroje tohto obnoviteľného plynu.
Ceny plynu sú pod hranicou 40 eur za megawatthodinu, pokoj je aj na trhu s elektrinou
SPP – distribúcia v tomto roku tiež zriadila národný Register obnoviteľných plynov, ktorý je od začiatku októbra pripojený k európskej sieti registrov ERGaR (The European Renewable Gas Registry), čo umožňuje lepšie obchodovanie s obnoviteľnými plynmi nielen v rámci Slovenska, ale aj v rámci celej Európy.
Zemný plyn s vodíkom
V rámci pilotného projektu H2PILOT spoločnosť SPP – distribúcia v roku 2022 otestovala distribúciu zemného plynu s primiešaním 10 % vodíka v obci Blatná na Ostrove.
Do roku 2025 plánuje prispôsobiť svoju sieť na distribúciu plynu s 5 % vodíka na území celého Slovenska a dvojnásobok tohto pomeru vodíka v zmesi do roku 2030.
„Kondenzačné plynové kotly sú už v súčasnosti na spaľovanie takýchto zmesí konštrukčne pripravené,“ konštatoval manažér externej komunikácie SPP – distribúcia Milan Vanga.