Slovenské elektrárne, a.s. sa môžu pýšiť ďalšou novou elektrárňou. Do portfólia slovenského dominantného výrobcu elektriny pribudla malá vodná elektráreň Dobšiná III. Inštalovaný výkon elektrárne na rieke Hnilec je 253 kilowattov. Ročne by tak mala vyrobiť necelých 1 500 megawatthodín elektriny. „Elektráreň je síce malá, čo sa týka výkonu a výroby, ale zložitosťou návrhu, realizácie a náročnosťou inžinierskej činnosti sa môže rovnať omnoho väčším sestrám. Je bezobslužná, plne automatická a jej regulácia je podstatne zložitejšia ako pri vodnej elektrárni, ktorá je vybudovaná ako klasický riečny stupeň,“ uviedol výrobca elektriny vo svojom podnikovom časopise.
Elektrinu bude elektráreň vyrábať pomocou jednej Kaplanovej turbíny. Pôvodne elektrárne zvažovali viaceré alternatívy technického riešenia malej vodnej elektrárne. Líšili sa rôznymi návrhmi jej umiestnenia, odbermi vody z nádrže, dĺžkami odpadového koryta, či hltnosťami turbíny. Počítali s využitím Kaplanovej, Bankiho, ale aj Francisovej turbíny. „Súčasné technické riešenie je kompromis medzi predstavami Slovenských elektrární ako vlastníka a prevádzkovateľa elektrárne a Slovenského vodohospodárskeho podniku ako správcu toku a vyrovnávacej nádrže,“ dodala spoločnosť. Výšku investície do výstavby dobšinskej elektrárne podnik nezverejnil.
Vodné dielo Dobšiná pozostáva z akumulačnej nádrže na Hnilci v Palcmanskej Maši, z prečerpávacej vodnej elektrárne Dobšiná, z malej vodnej elektrárne Dobšiná II a z vyrovnávacej nádrže pod Dobšinou. Sumárny inštalovaný výkon vodných elektrární v portfóliu Slovenských elektrární je 1 652 megawattov, čo je približne 30 % z celkového inštalovaného výkonu Slovenských elektrární. Z toho je v prietočných vodných elektrárňach inštalovaných 736 megawattov a v prečerpávacích vodných elektrárňach 916 megawattov. Slovenské elektrárne taktiež prevádzkujú Vodnú elektráreň Gabčíkovo s výkonom 746 megawattov, ktorú však majú v prenájme od Vodohospodárskeho podniku. Podiel vodných elektrární na ročnej výrobe elektrickej energie Slovenských elektrární dosahuje od 13 do 20 %.
Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 Enel S.p.A. kontroluje 66 % akcií spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Slovensko prostredníctvom Fondu národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Elektrárne prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Slovenské elektrárne sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.