Slovensko má jednu z „najzelenejších“ firiem v Európe. Paradoxne ide o energetickú spoločnosť vyrábajúcu elektrinu. Denník Financial Times už po štvrtý raz zaradil Slovenské elektrárne, a.s. do rebríčka Europe’s Climate Leader medzi spoločnosti, ktoré stoja na čele v boji proti klimatických zmenám. Pre rok 2025 sa slovenský dominantný výrobca elektriny dostal do rebríčka ako jediná spoločnosť zo Slovenska.
Ocenenie ako dôkaz záväzku voči ľuďom aj krajine
„Energetika nie je len o megawattoch a elektrárňach. Je o zodpovednosti a záväzku. Záväzku voči krajine, ktorá potrebuje stabilné a bezpečné dodávky elektriny. Voči ľuďom, ktorí sa na nás spoliehajú každý deň, že im dodáme ekologicky nezaťaženú a nízkouhlíkovú energiu. Ocenenie Europe’s Climate Leader je pre nás obrovským zadosťučinením. Verím, že vďaka našim pripravovaným investičným projektom si pozíciu v rebríčku upevníme,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček.
Nová jadrová elektráreň bude stáť 13 až 15 miliárd eur, už čoskoro by sme sa podľa Fica mali dozvedieť dodávateľa stavby
S viac ako 70-percentným podielom na celkovej výrobe elektriny na Slovensku sú Slovenské elektrárne najväčším výrobcom elektriny v krajine. Po tom, ako koncom roka 2023 Slovenské elektrárne vypli uhoľnú elektráreň v Novákoch a začiatkom roka 2024 elektráreň vo Vojanoch, vyrábajú 100 % elektrickej energie bez priamych emisií oxidu uhličitého. Výrazný ekologický efekt malo podľa energetikov spustenie tretieho jadrového bloku v Mochovciach.
Českým firmám zostali pri dostavbe Dukovan len odrobinky. Poučí sa z toho Slovensko?
„Tieto významné udalosti budú započítané v budúcoročnom hodnotení, ktorý nám môže priniesť ešte lepšie umiestnenie. Pre ďalšie roky však budeme ďalej podporovať znižovanie emisií skleníkových plynov. Prispieť by k tomu mali naše nové investičné projekty, 4. jadrový blok v Mochovciach, projekt SE Integrátor na Čiernom Váhu, batériové úložiská a výstavba malého modulárne reaktoru (SMR) v rámci Projektu Phoenix,“ podotkli Slovenské elektrárne.
Ocenenie ako dôkaz záväzku voči ľuďom aj krajine
Rebríček klimatických lídrov Európy každoročne zostavuje denník Financial Times v spolupráci so spoločnosťou Statista. Hodnotia európske spoločnosti podľa ich pokroku v znižovaní emisií skleníkových plynov. Aktuálne je do rebríčka zaradených 600 spoločností z pôvodného dlhého zoznamu približne 2 000 subjektov.
Nemci vedia, že s odstavením jadroviek spravili chybu. Nechcem tu citovať Pelíšky, konštatuje Javorčík - ROZHOVOR
Na zaradenie do zoznamu musia spoločnosti splniť kľúčovú hranicu zníženia intenzity základných emisií o viac ako 3 % ročne. Slovenské elektrárne si oproti minuloročnému hodnoteniu polepšili. V hodnotenom období 2018 až 2023 znížili množstvo oxidu uhličitého o vyše 52 %, kým v predchádzajúcom roku to bolo vyše 45 % za hodnotené obdobie 2017 až 2022.