Slovenskí podnikatelia sa môžu tešiť na nižšie ceny elektriny, zmena je výsledkom rokovania ÚRSO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
elektrina, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenským podnikateľom klesnú ceny elektriny. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) totiž znižuje ceny taríf za systémové služby o 20 %.

Je to významná úľava pre slovenských podnikateľov, ktorá prinesie zásadný posun k ich vyššej konkurencieschopnosti v rámci EÚ!,“ zdôraznil predseda ÚRSO Jozef Holjenčík.

Náročné cenové konanie

Regulačný úrad z vlastnej iniciatívy vyzval spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) a OKTE na preskúmanie tarify za systémové služby (TSS). Po náročnom cenovom konaní úrad zistil dôvody na úpravu taríf, ktoré následne znížil pre odberateľov v skupine 2 (s odberom nad 1 GWh/ročne) o 19,24 % a pre odberateľov v skupine 3 (odber nad 100 GWh/ročne) o 18,80 %.

Úrad zdôrazňuje, že toto rozhodnutie reflektuje náš záväzok zabezpečovať spravodlivé ceny na trhu s energiami. Zníženie taríf TSS prispeje k nižším nákladom pre slovenských podnikateľov, čo predstavuje významný krok v posilneniu ich konkurencie schopnosti na európskom aj svetovom trhu, čo v konečnom dôsledku prinesie prospech pre domácich spotrebiteľov,“ dodal Holjenčík.

Oceňujú odbornú spoluprácu

ÚRSO pri tomto rozhodnutí podľa neho vychádzal z analýz a dát, ktoré dôsledne preveril počas cenového konania. „Oceňujem veľmi konštruktívnu a odbornú spoluprácu s predstaviteľmi spoločností SEPS a OKTE. Najnovšia úprava cien je významnou a dobrou správou pre všetkých účastníkov energetického trhu v Slovenskej republike,“ doplnil Holjenčík.

Teší ma, že sa nám podarilo ušetriť okolo 14,3 miliónov eur nákladov na podporné služby, ktoré sú zahrnuté v tarifách za systémové služby v roku 2025. SEPS túto úsporu dosiahla vďaka dôslednej a efektívnej politike zabezpečenia podporných služieb s dôrazom na maximalizáciu úspor, ktoré slúžia na zabezpečenie prevádzkovej spoľahlivosti elektrizačnej sústavy SR. Sme radi, že takýmto spôsobom prispievame ku zvýšeniu konkurencieschopnosti slovenských podnikov,“ konštatoval predseda predstavenstva SEPS Martin Magáth.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe: Jozef HoljenčíkMartin Magáth
Firmy a inštitúcie: OKTE Organizátor krátkodobého trhu s elektrinouSEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústavaÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví