Rwanda by chcela viac využívať jadrovú energiu a Slovensko s ňou má bohaté skúsenosti. Premiér Eduard Heger(OĽaNO) to povedal po bilaterálnom stretnutí s prezidentom Rwandy Paulom Kagamem, ktoré sa uskutočnilo pred začiatkom druhého dňa samitu krajín Európskej únie (EÚ) a Africkej únie.
Ženy v politike
„Rozprávali sme sa o možnej spolupráci v oblasti jadrovej energie a o tom, ako Rwande vieme pomôcť,“ povedal premiér, ktorý rwandskému prezidentovi tlmočil slovenskú skúsenosť s jadrovou energiou. Dodal, že s touto africkou krajinou by malo Slovensko nadviazať spoluprácu aj na poli vzájomných investícií.
Heger: Je potrebné zaoberať sa terorizmom v Afrike, pretože spôsobuje problémy aj v Európe
Obaja lídri sa zaoberali aj postavením žien v politike. Rwanda je zaujímavá tým, že ženy tvoria 62 percent tamojšieho parlamentu a majú 52-percentné zastúpenie aj v tamojšej vláde. Heger sa zaujímal o to, ako sa krajne také veľké zastúpenie žien podarilo dosiahnuť.
„Stojí to na dvoch princípoch. Po prvé na tom, že vzdelanie zabezpečujú aj pre ženy, čo je u nás samozrejmosť. Druhým kľúčom je povzbudzovanie žien do politických funkcií, čo sa odrazilo aj na zastúpení žien v politike,“ objasnil predseda vlády.
Rokovanie s predstaviteľmi Ghany
Prezident Kagame s premiérom Hegerom prediskutoval aj otázku hodnoty za peniaze. Vyjadril sa, že je dôležité, aby sa merali výsledky prínosu peňazí prichádzajúcich z Európy či z iných vyspelých krajín.
V prípade Ukrajiny je podľa Hegera potrebné dúfať v to najlepšie riešenie, nechceme žiadny konflikt
„Na základe meraní by sa malo vyhodnocovať, či sa vynaložené peniaze míňajú, alebo nemíňajú účinkom,“ povedal Heger.
Premiér sa dnes stretne aj s predstaviteľmi Ghany, ktorá má nízku zaočkovanosť. Bilaterálne rokovanie sa má preto týkať možnosti ponúknutia vakcín.