Slovensko dostalo „požehnanie“ od Európskej komisie, naďalej bude pomáhať energeticky náročným podnikom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, solárne panely, OZE, obnoviteľné zdroje energie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko môže naďalej finančne pomáhať energeticky náročným podnikom. Európska komisia totiž schválila zmeny slovenskej schémy štátnej pomoci na ich podporu. Ministerstvo hospodárstva SR tak môže naďalej čiastočne kompenzovať energeticky náročným spoločnostiam financovanie podpory výroby energie z obnoviteľných zdrojov.

Celkový rozpočet tvorí 300 miliónov eur

Pôvodnú schému schválila Komisia v septembri 2019. Zmenami sa schéma zosúlaďuje s usmerneniami o štátnej pomoci v oblasti klímy, ochrany životného prostredia a energetiky z roku 2022 a predlžuje sa jej trvanie do 31. decembra 2030,“ informovala hovorkyňa Zastúpenia Európskej Komisie v SR Ingrid Ludviková.

Celkový rozpočet pre pomoc slovenským energeticky náročným podnikom na základe zmien je približne 300 miliónov eur. Ročný rozpočet vo výške 40 miliónov eur zostáva nezmenený. Energeticky náročné podniky sú vo veľkej miere závislé od elektrickej energie a sú obzvlášť vystavené medzinárodnému obchodu.

Príjemcovia dostanú zníženie poplatkov od 75 % do 85 % v závislosti od ich vystavenia riziku. Uplatniteľné zníženie nesmie viesť k poplatku nižšiemu ako 0,5 eura za megawatthodinu. V rámci schémy budú musieť príjemcovia vykonať odporúčania uvedené v správe o energetickom audite alebo pokryť aspoň 30 % svojej spotreby elektrickej energie bezuhlíkovými zdrojmi.

Európska zelená dohoda

Komisia posúdila zmenenú schému podľa pravidiel EÚ v oblasti štátnej pomoci, ktorá umožňuje členským štátom za určitých podmienok podporovať hospodárske činnosti.

Komisia zistila, že schéma naďalej uľahčuje rozvoj hospodárskych činností, ktoré sú vo veľkej miere závislé od elektrickej energie a sú obzvlášť vystavené medzinárodnej hospodárskej súťaži. Okrem toho je tento systém naďalej potrebný k dosiahnutiu cieľov Európskej zelenej dohody,“ podotkla Ludviková.

Schéma je podľa Európskej komisie primeraná, keďže výška individuálnej pomoci nepresahuje maximálnu výšku pomoci povolenú podľa usmernení o štátnej pomoci v oblasti ochrany životného prostredia a energetiky.

Komisia dospela k záveru, že pozitívne účinky schémy prevažujú nad možnými negatívnymi účinkami na hospodársku súťaž a obchod v ,“ konštatovala Ludviková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ingrid Ludviková
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaMH Ministerstvo hospodárstva SR