Slovensko sa chce stať silným hráčom v oblasti vodíkových technológií. Minister hospodárstva Richard Sulík to uviedol na tlačovej konferencii organizovanej v rámci medzinárodnej Vodíkovej konferencie – Pripravení na budúcnosť!
Ako doplnil, aktuálne preto musíme rovnomerne rozvíjať všetky štyri atribúty vodíka, a to jeho výrobu, uskladnenie, transport a spotrebu.
Funkčné vynálezy treba zaviesť do praxe
„Ešte sme stále v detských topánkach, toto je úplný začiatok,“ zhodnotil s tým, že rozvoj vodíkových technológií je neodmysliteľne spätý s témou duševného vlastníctva. Ak pritom podľa neho práve v tejto oblasti nebude Slovensko rýchle, ľudia nebudú motivovaní inovovať.
Ako doplnil predseda Úradu priemyselného vlastníctva SR Matúš Medvec, vo svete existujú desiatky tisíc patentov, ktoré sa venujú vodíkovým technológiám a zvýšený dopyt už evidujú aj na Slovensku.
Košický kraj testuje vodíkové autá a bicykle, v ovzduší eliminujú škodlivé látky (video)
„Nie je ambíciou urobiť zo Slovenska veľmoc na patenty vo vodíku, ambíciou je, aby sme rozumne využili veci, ktoré sa už vyvinuli vo svete a neopakovali vynálezy, ktoré môžeme zúžitkovať a vylepšiť, na ktoré si môžeme kúpiť licencie, a z ktorých vieme dlhodobo brať prospech. Aj o tom je duševné vlastníctvo,“ zhrnul Medvec. Podľa neho je nevyhnutné, aby Slovensko využívalo najmodernejšie technológie.
Využitie vodíka v priemysle
Podľa predsedu Národnej vodíkovej asociácie Jána Weiterschüta téma vodíka výrazne rezonuje a pre Slovensko je nesmierne dôležité dodať pridanú hodnotu k tým technológiám, ktoré už vo svete existujú.
SIEA vyhlásila verejné obstarávania na ďalšie čerpacie stanice na vodík aj vodíkové autobusy
Veľký potenciál na využitie vodíka vidí najmä v priemysle. Minister hospodárstva v tejto súvislosti doplnil, že by bol rád, keby sa podarilo ešte v tomto volebnom období vybaviť prvé menšie mesto vodíkovými autobusmi.