V súčasnosti ministerstvo hospodárstva vyhodnocuje pripomienkové konanie.
Slovensko už má svoj akčný plán rozvoja elektromobility. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) v súčasnosti vyhodnocuje medzirezortné pripomienkové konanie. Rezort obdržal 47 pripomienok, z toho 38 zásadných. Závery z akčného plánu by sa do slovenskej elektromobility mali premietnuť v horizonte nasledujúcich dvoch rokov.
Ministerstvo pripravilo šestnásť opatrení, ktoré by mali prispieť k rozvoju elektromobility na Slovensku. V prvom rade by mal štát zahrnúť tému elektromobility do všetkých relevantných stratégií a politík štátu. Ministerstvo chce pokračovať v priamej podpore na nákup elektrických vozidiel vytvorením nového podporného projektu. Pilotný projekt realizovalo ministerstvo v rokoch 2016 až 2018. Podporu využilo viac ako 830 žiadateľov. Na podporu kúpy elektromobilov a plug-in hybridov by malo ísť do päť miliónov eur.
Dlhodobo by sa mala podporovať aj výstavba nových nabíjacích staníc pre elektromobily, ale aj pre automobily idúce na skvapalnený zemný plyn (LNG) a stlačený zemný plyn (CNG). V roku 2025 by mali motoristi na Slovensku podľa odhadov ministerstva natankovať svoje automobily na alternatívne pohony na zhruba 1 500 nových nabíjacích staniciach. „Plánujeme zjednodušiť administratívny proces pri výstavbe nabíjacej infraštruktúry,“ uviedol rezort hospodárstva. Pri výstavbe nabíjacích staníc by sa mal kompletne vypustiť proces územného konania.
Ministerstvo chce taktiež podporovať výskum, vývoj a výrobu batérií. Plánuje sa zavedenie zrýchleného odpisu elektromobilov a nabíjacích staníc, uplatňovanie princípov zeleného verejného obstarávania pri nákupe motorových vozidiel, odlíšené označenie elektrických vozidiel farebnými evidenčnými číslami. Motoristi s alternatívnym pohonom svojich áut budú môcť využívať vyhradené jazdné pruhy, v mestách by sa mali vytvoriť nízkoemisné zóny, kde budú môcť ísť len vozidlá s alternatívnym palivom.
Podľa najaktuálnejších odhadov ministerstva, by malo slovenské cesty brázdiť do dvoch rokov zhruba 10 tisíc automobilov s elektrickým, respektíve hybridným pohonom. V roku 2030 by ich malo byť 35 tisíc. „Vnímame stále silnejúci trend a preferencie spotrebiteľov inklinujúce k postupnému presunu od využívania a spotreby tradičných fosílnych palív k alternatívnym a udržateľným zdrojom energie. Je nevyhnutné, aby plánovanie národných, ale aj nadnárodných iniciatív, výskumu a investícií zohľadňovalo aktuálne a budúce potreby v tejto oblasti. Jedným z najvýraznejších trendov a smerovaní v oblasti dopravy a mobility v Európe, a tiež v SR, je stále rastúci záujem o trend elektromobility,“ konštatovalo ministerstvo.