Slovensko-maďarské plynovodné prepojenie je oficiálne v komerčnej prevádzke od júla tohto roka. Obchodníci s plynom však zatiaľ vôbec nemali záujem prepravovať plyn cez tento nový plynovod.
Už je to viac ako tri mesiace, čo Slovensko a Maďarsko oficiálne spustili komerčnú prevádzku plynovodného prepojenia, ktoré spája obe krajiny. Plynovod spájajúci slovenskú obec Veľké Zlievce s maďarskou Vecsés na predmestí Budapešti má byť pre obe krajiny ďalším krokom k diverzifikácii plynovodných trás. Keďže situácia na trhu s dodávkami zemného plynu je v súčasnosti pokojná, slovensko-maďarské plynovodné prepojenie zatiaľ nemalo príležitosť ukázať svoju dôležitosť.
Nezáujem obchodníkov
Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca slovenského prepravcu plynu, spoločnosti Eustream, Vahram Chuguryan, obchodníci s plynom zatiaľ vôbec nevyužili slovensko-maďarský plynovod na prepravu plynu. „Je to pravdepodobne spôsobené aktuálnou situáciou na trhu súvisiacou s minimálnymi cenovými rozdielmi,“ myslí si Chuguryan. Podľa neho druhým dôvodom nevyužívania slovensko-maďarského plynovodu je skutočnosť, že Ukrajina neimportovala plyn zo západných zdrojov v plnom objeme.
Severojužné prepojenie
Eustream upozorňuje, že spustenie komerčnej prevádzky slovensko-maďarského plynovodu treba vnímať v celkovom kontexte posilnenia energetickej bezpečnosti Európy. „Toto prepojenie tvorí spolu s plánovaným slovensko-poľským plynovodom súčasť takzvaného severojužného koridoru. Ten spojí sever Poľska s juhom Chorvátska a umožní ešte väčšiu diverzifikáciu trás a zdrojov,“ konštatoval Chuguryan. Slovensko má v súčasnosti možnosť dovážať plyn z Rakúska, Česka, z Maďarska a z tradičného východného smeru z Ukrajiny. V roku 2019 by sme sa mali prepojiť aj s Poľskom.
Slabý záujem Ukrajiny
Vo svojej plnej sile sa nevie od septembra ukázať ani reverzný plynovod Vojany-Užhodord. Ukrajinci majú stále len malý záujem o dodávku zemného plynu zo západu. „Využitie kapacity plynovodu Vojany – Užhorod počas septembra bolo v rozmedzí od 59 do 79 %,“ spresnil Chuguryan. Vyzerá to tak, že október bude v dodávkach plynu zo Slovenska na Ukrajinu ešte horší. Prvé októbrové dni boli dodávky plynu týmto reverzným plynovodom na úrovni necelých deväť miliónov metrov kubických denne. V utorok 6. októbra dokonca klesli na úroveň štyroch miliónov metrov kubických. Len pre úplnosť treba dodať, že denne sa dá cez plynovod Vojany-Užhorod prepraviť zo západu na Ukrajinu 40 miliónov metrov kubických plynu.
Chcú navyšovať kapacitu
Aj napriek nie úplnému záujmu Ukrajiny o dodávky plynu zo západu, experti spoločnosti Eustream rokujú s ukrajinskou stranou o technických možnostiach navýšenia kapacity toku plynu smerom na Ukrajinu. „Spoločnosť Ukrtransgaz má záujem na čo najskoršom navýšení kapacity plynovodu smerujúceho na Ukrajinu. Termín navýšenia kapacity plynovodu bude známy po ukončení podrobnej analýzy technických možností,“ dodal Chuguryan. V hre je aj spustenie reverzného chodu na hlavnom plynovode, ktorým sa v súčasnosti dováža plyn z východu do Európskej únie. „Preprava plynu prostredníctvom takzvaného veľkého reverzu je predmetom multilaterálnych rokovaní pod vedením Európskej komisie,“ uzavrel Chuguryan.
Slovensko-maďarský plynovod ponúka trhu prepravnú kapacitu v objeme 4,5 miliardy metrov kubických plynu ročne v smere zo Slovenska do Maďarska na pevnej báze. V opačnom smere je k dispozícii prerušiteľná kapacita vo výške 1,8 miliardy metrov kubických ročne. Plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska spojilo vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Obojsmerný plynovod má dĺžku 110,7 kilometra. Z toho 92,1 kilometra je na území Maďarska a 18,6 kilometra na slovenskom území. Výstavba plynovodu stála 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane asi 21 miliónov eur. Projekt podporila aj Európska únia, a to v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur.