Slovensko možno bude onedlho dodávať Ukrajine plyn

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto eustream,a.s.

Ukrajinský minister energetiky Eduard Stavickij verí, že dohoda o importe európskeho plynu cez Slovensko bude podpísaná v septembri.

Dohoda o dodávkach zemného plynu cez reverzný chod zo Slovenska na Ukrajinu by mohla uzrieť svetlo sveta túto jeseň. Informuje o tom agentúra Interfax s odvolaním sa na vyjadrenia ukrajinského ministra energetiky Eduarda Stavického. Neskôr plánuje ukrajinská strana uzavrieť podobnú dohodu s Rumunskom.

„Som presvedčený, že dohoda s našimi slovenskými partnermi bude podpísaná v septembri a veríme, že v októbri sa podpíše dohoda s Rumunskom,“ povedal tento týždeň v Kyjeve Stavickij. Ukrajinský minister zároveň vyhlásil, že v súvislosti s dodávkami plynu z Európy na Ukrajinu neeviduje žiadne požiadavky z ruskej strany. „Žiadne požiadavky tu nie sú, ani byť nemôžu,“ dodal.

Ako píše portál platts.com, podpis dohody so Slovenskom sa pôvodne očakával ešte 20. júna, neskôr 4. júla, v oboch prípadoch však bol podpis bez odôvodnenia odložený. Ukrajina, ktorá sa snaží zbaviť svoje energetickej závislosti na Rusku, pritom už dováža menšie objemy európskeho plynu z Poľska a Maďarska, otvorenie slovenskej vetvy však môže znamenať skutočnú zmenu pravidiel hry kvôli veľkej kapacite.

Cez slovenské plynovody môže totiž Ukrajina podľa Stavickeho doviezť až 20 miliárd metrov kubických zemného plynu ročne. Import plynu zo Slovenska Ukrajina už údajne testovala od polovice mája do polovice júna, dohody však zatiaľ podpísané neboli. Žiadne oficiálne odôvodnenia odkladu dohôd nezazneli, Stavickij však začiatkom júla naznačil, že za tým môže stáť tlak ruského plynárenského gigantu Gazprom.

Ukrajina, ktorá bola najväčším zahraničným trhom Gazpromu, pritom v posledných mesiacoch výrazne znižuje import plynu z Ruska kvôli vysokým cenám. Dovoz ruského plynu do krajiny od januára do júla tohto roku klesol podľa ukrajinského prepravcu UkrTransGaz medziročne o 34 % na 12,5 miliárd metrov kubických.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Eustream