V prípade obmedzenia či zastavenia dodávok plynu z Ruska by štát mohol prísť len pri plynárenských firmách na príjmoch o približne 300 miliónov eur ročne. Najviac by totiž utrpela spoločnosť Eustream, ktorá sa stará o hlavnú prepravu z východu na západ Slovenska.
Štát by tak prišiel o dividendy od slovenského prepravcu plynu a nezaplatenej dane z príjmu, keďže Eustream je každoročne najväčším platcom dane z príjmu.
Príjmy štátu by sa znížili o 0,77 percenta
Ako vyplýva z analýzy spoločnosti FinStat, štát by tak prišiel približne o 0,77 % príjmov verejnej správy (2021). „Samozrejme by záležalo na riešení celej situácie, avšak Eustream prepraví ročne viac ako 90 % plynu, ktorý nekončí v slovenskom priemysle alebo domácnostiach,“ uviedol FinStat v analýze.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Vojna na Ukrajine: Rusi ukazujú neschopnosť, Kuleba žiada zbrane a zverejnili číslo na „mäsiara z Buče" (online)
Celkový objem prepraveného plynu sa v ostatných rokoch znižoval. Kým v roku 2019 sa cez slovenské územie prepravilo 69,1 miliárd kubických metrov plynu, tak v roku 2021 to bolo 41,1 miliárd kubických metrov. Slovensko pritom spotrebuje zhruba 5 miliárd kubických metrov plynu, čiže približne 10 % z ročnej prepravy plynovodu.
Ochromená výroba
Do rakúskeho Baumgartenu išlo v minulom roku okolo 80 % prepraveného plynu. Na Ukrajinu cez Veľké Kapušany tieklo približne 10 % plynu a necelé percento sa prepravilo cez Lanžhot do Českej republiky. Zvyšok plynu ostal na Slovensku pre konečných spotrebiteľov alebo tiekol do Maďarska cez Veľké Zlievce.
Slovensko bude platiť Rusku za plyn aj v rubľoch, uviedol Sulík
V súčasnosti hrozí pozastavenie alebo obmedzenie dodávok z Ruska smerom do Európskej únie. „Dôsledkom by boli výpadky v dodávkach plynu pre priemysel a aj domácnosti. Zároveň by obmedzenie dovozu z Ruska priamo zasiahlo Eustream, a v konečnom dôsledku aj SPP, držiaci 51 % akcií spoločnosti SPP Infrastructure, ktorá je stopercentným vlastníkom spoločnosti Eustream,“ uviedol FinStat.
Podľa Inštitútu finančnej politiky dostane štát prostredníctvom dividend z energetických podnikov 400 až 600 miliónov eur, pričom najväčší podiel má práve SPP. V roku 2019 boli štátu vyplatené dividendy vo výške 512 miliónov eur, z čoho 70 % tvorila dividenda z SPP, a v roku 2020 boli celkové dividendy vo výške 443 miliónov eur, pričom dividenda z SPP tvorila 54 %, teda 239 miliónov eur.