Spoločnosť Eustream, ktorá prevádzkuje slovenskú prepravnú plynárenskú sieť, definitívne spustila 2. septembra reverzný chod zemného plynu medzi Slovenskom a Ukrajinou do komerčnej prevádzky.
September 2014 bude patriť medzi míľniky v plynárenskej histórii. A to tak pre Slovákov ako aj pre Ukrajincov. Druhý septembrový deň sa totiž stalo to, čo bolo doteraz len veľmi ťažko predstaviteľné. Plyn začal prúdiť zo západu na východ. Takže už nielen Slovensko bude závislé od dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu, ale aj náš východný sused bude v prípade problémov s Rusmi, ktoré budú vrcholiť s blížiacimi sa zimnými večermi, prosebne hľadieť na dodávky plynu zo slovenskej strany. Spoločnosť Eustream, ktorá prevádzkuje slovenskú prepravnú plynárenskú sieť, definitívne spustila 2. septembra reverzný chod zemného plynu medzi Slovenskom a Ukrajinou do komerčnej prevádzky.
Miliardy kubíkov plynu
Plynovodom, spájajúci slovenské Vojany a ukrajinský Užhorod, bude možné dodať našim východným susedom ročne zhruba desať miliárd metrov kubických plynu, čiže približne 27 miliónov metrov kubických denne. K tomuto objemu by sa mali plynári dopracovať už v prvom kvartáli budúceho roka. „Minimálny garantovaný objem prepravy od 1. októbra tohto roka bude 17,6 miliónov metrov kubických plynu denne,“ spresnil hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan. Po dosiahnutí maximálnych objemov prepravy sa vďaka slovensko-ukrajinskému reverzu pokryje približne 20 % z celkovej spotreby plynu na Ukrajine.
Veľký záujem
Plyn cez plynovod Vojany-Užhorod budú Ukrajincom dodávať jednotlivé dodávateľské spoločnosti. Firma Eustream, ktorú projekt vyšiel na 20 miliónov eur, hovorí o veľkom záujme zo strany dodávateľov. Do roku 2019 si u slovenského prepravcu plynu rezervovali dodávatelia prepravné kapacity v maximálnom možnom objeme, čiže 10 miliárd metrov kubických plynu ročne.
Spokojní politici
Na oficiálnom spustení plynovodu do prevádzky sa zúčastnili aj politické špičky z oboch krajín, ako aj z Európskej komisie. „Uvedenie plynovodu Vojany – Užhorod s reverzným tokom prispeje k zvýšeniu energetickej bezpečnosti Ukrajiny. Je to najlepšie možné riešenie po technickej i právnej stránke, ako aj z hľadiska rýchlosti realizácie, ktoré umožní dodávať plyn na Ukrajinu už v tomto roku,“ povedal slovenský premiér Robert Fico. „Je to veľký deň, prvý krok, aby Ukrajina bola menej závislá od dodávok ruského plynu. Dnes sa európska plynová diaľnica stala obojsmernou. Dnes je dobrý deň pre Ukrajinu aj Európsku úniu,“ povedal zástupca Európskej komisie Klaus Dieter Borchardt. Premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk začal hovoriť o potrebe pracovať na „veľkom reverze“.
Ťažký pôrod